e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Rosyjscy obserwatorzy zaskoczeni nowymi zdolnościami ukraińskich śmigłowców

Westland Sea King to brytyjski śmigłowiec, będący zmodyfikowaną wersją licencyjną, który produkowany jest od 1969 przez firmę Westland Helicopters. Jak ogłosił Boris Pistorius, niemiecki minister obrony, maszyny idealnie sprawdzą się w zadaniach rozpoznawczych, zwalczania wrogich łodzi podwodnych i przeprowadzania misji ratunkowych na wybrzeżu Morza Czarnego. Niemcy wspólnie ogłosili wysłanie do Ukrainy aż dziewięciu tych maszyn. Obecnie Ukraina dysponuje już dwiema maszynami. Ukraińcy właśnie pochwalili się nimi w boju. Okazuje się, że Rosjanie są kompletnie zaskoczeni ich możliwościami i odpowiednio nie przygotowali się na ich pojawienie się na froncie.

Flota śmigłowców Sea King Mk41 już na Ukrainie. Nieoficjalnie mówi się, że te śmigłowce ułatwiły ostatnie ataki na rosyjskie łodzie patrolowe działające na wodach Morza Czarnego u wybrzeży zachodniej części Krymu. Maszyna bowiem świetnie sprawdza się także jako środek transportu czy mobilne radary. Przekazanie kilku śmigłowców ma miejsce pierwszy raz od początku wybuchu wojny. Ukraińcy bez problemu sobie radzą z tymi maszynami, i to bez większych szkoleń.

Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany w Ukrainie, to można je porównać do rosyjskich helikopterów. A to daje pewność, że Ukraińcy dobrze je wykorzystają. Przypominamy, że Ukraina używa ich do transportu żołnierzy, broni, a także realizacji ataków na rosyjskie pozycje.

Czym jest śmigłowiec Sea King Mk41?

Jeśli chodzi o Niemcy, to przekazany przez nich wariant Mk41 powstał specjalnie dla niemieckiej marynarki wojennej. Te konkretne przekazywane egzemplarze liczą sobie 50 lat, ale w latach 80. przeszły modernizację, zatem wciąż są w dobrej kondycji i sprawdzą się w boju na ukraińskim froncie. Jak podają niemieckie serwisy militarne, maszyny są zdolne do przenoszenia rakiet przeciwokrętowych Sea Skua. Mają one masę ok. 150 kilogramów, w tym 30-kilogramową głowicę zdolną razić cele oddalone nawet o 25 kilometrów. Maszyny dysponują napędem w postaci silników Rolls-Royce Gem, które generują moc na poziomie 1600 KM każdy.

Niezwykłe możliwości śmigłowców Sea King

Oryginalna wersja śmigłowca ma masę ok. 6 ton, potrafi się wzbijać na wysokość ponad 3000 metrów i dysponuje zasięgiem na poziomie 1200 kilometrów. Oprocz wersji przeznaczonej do zadań na morzu, powstały także modele desantowe Commando, które znacząco pomogą w powietrznych desantach, przenosząc 28 żołnierzy. Te pomogą w wykryciu rosyjskich samolotów. Są także modele poszukiwania i ratowania, które skutecznie mogą ratować życie na froncie.

Nie można także zapomnieć o modelach AWS do walki z łodziami podwodnymi. Tak czy inaczej, Rosjanie już mogą zacząć bać się o resztę okrętów Floty Czarnomorskiej.