e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Polityczne

Czy Donald Tusk powinien wziąć udział w wyborach prezydenckich? Badanie opinii przeprowadzone przez magazyn „Wprost”

23 maja w TVP Info Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że ma wiele pracy do wykonania i nie starczy mu na to ani kilka miesięcy ani lat. Szef rządu zaznaczył, że posiada wszystkie dane, aby być dobrym prezydentem, ale obecnie skupia się na obowiązkach w Warszawie.

Tusk zapewnił, że jeśli kiedykolwiek zdecyduje się na start w wyborach prezydenckich, będzie miał jego pełne wsparcie. Szybko jednak po tych deklaracjach zaczęto spekulować, czy faktycznie nie będzie starał się o prezydenturę. Według informacji z „Wprost” Tusk był nawet rozważany jako potencjalny kandydat.

Niektórzy komentatorzy zasugerowali, że deklaracje Tuska nie są ostateczne. Istniała możliwość, że z wewnętrznych badań wynikało, iż premier nie miałby szans na zwycięstwo. Nawet niektórzy koalicjanci nie wierzyli w jego zapewnienia.

Badanie agencji dla „Wprost” pokazało, że 58,7 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien startować w wyborach prezydenckich. Zaledwie 19,8 proc. respondentów poparło pomysł jego kandydatury, podczas gdy 21,5 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.