e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Polacy regularnie zatrzymują się po pracy, pracując dodatkowo po godzinach

UE przywróciła cła na ukraińską żywność. Komisja Europejska podała rodzaje produktów, na które wprowadzono te środki.

Polska w strefie euro? Co na to Komisja Europejska?

Decyzja ws. CPK została opóźniona przez premiera Donalda Tuska z podaniem odpowiednich powodów.

Linie Lotnicze Niemiec wprowadzają dodatkową opłatę 300 zł do biletów lotniczych. Kto będzie musiał ponieść ten dodatkowy koszt?

Silna presja, aby więcej dorobić. Praca po godzinach rezultatem

„Wyborcza” informuje, że według badania przeprowadzonego wśród 18 tys. pracowników z 18 krajów Europy, 40% z nich pracuje po godzinach. Powodem jest m.in. różnica w poziomie minimalnego dochodu. W wielu krajach zachodniej Europy wynagrodzenie minimalne pozwala na pokrycie podstawowych wydatków, co zmniejsza presję na pracowników. Natomiast w Polsce niskie pensje wymagają dodatkowej pracy po godzinach. Z tego względu 47% badanych chce zdobyć dodatkowy dochód poprzez pracę po godzinach.

Praca po godzinach: 47% chce dodatkowego dochodu

Porównując to do średniej europejskiej, osooby chcące dorobić nadgodziny są o 17 punktów procentowych mniej liczne. W 2023 roku firma ADP, specjalizująca się w oprogramowaniu dla działów HR, podała, że polscy pracownicy przeciętnie poświęcają tygodniowo 4 godziny i 43 minuty na pracę po godzinach bez dodatkowej gratyfikacji. Średnio na całym świecie pracownicy poświęcają 7 godzin i 7 minut tygodniowo na pracę po godzinach, z tego najwięcej czasu dodatkowo pracują pracownicy branży nieruchomości i mediów.

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad normy czasu pracy i ponad przedłużony wymiar czasu pracy, określony w harmonogramie czasu pracy. Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dawałabyś radę zrobić coś z niczego? Odpowiedz na quiz i sprawdź swoją wiedzę.