e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Nowe plany wiceministra dotyczące utworzenia specjalnych oddziałów na granicy.

Dlaczego to ważne? Odpowiadając w środę na pytania posłów dot. nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i straży granicznej, wiceszef MSWiA powiedział, że największym zagrożeniem na granicy z Białorusią są w tej chwili próby jej przekraczania przez nielegalnych migrantów w agresywnym tłumie.

Co powiedział wiceminister? — Już dwa miesiące temu kierowaliśmy dodatkowe siły policyjne, które są przygotowane do radzenia sobie z agresywnymi grupami wyposażonymi w niebezpieczne przedmioty — powiedział Mroczek. Wyjaśnił, że obecnie żołnierze, funkcjonariusze SG i policjanci z całego kraju, którzy mają największe doświadczenie w takich działaniach, sami służą na granicy i szkolą innych.

— Już dawno powinno być to zrobione — podkreślał. — Stworzymy specjalne oddziały Straży Granicznej dedykowane do ochrony granicy — zapowiedział. Dodał, że niedługo ma być przedstawiony opinii publicznej pełny pakiet działań w tej sprawie.

— W momencie, gdy przejmowaliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa mieliśmy do czynienia z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa państwa, jakie stwarzała nielegalna migracja na granicy białorusko-polskiej — mówił także Mroczek. — Szybko rozpoznaliśmy słabości zapory i zaraz podpiszemy umowę na jej wzmocnienie — powiedział.

Zobacz również: Kiedy żołnierze mogą użyć broni na granicy? Wiceminister wyjaśnia Doniesienia o migrantach w Polsce. Politycy PiS weszli do siedziby Straży Granicznej Niemiecka policja podrzuciła Polsce migrantów. Ostry komunikat Straży Granicznej