e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Wakacje pod jabłonką i świadczenie wypoczynkowe. Osobom z tej kategorii przysługują dodatkowe świadczenia.

Świadczenie urlopowe to dodatek, który przysługuje niemal wszystkim nauczycielom czynnym zawodowo. Mogą się o niego ubiegać osoby, które przepracowały cały rok szkolny, ale także nauczyciele, którzy przebywali na urlopach wychowawczych i tzw. urlopie dla poratowania zdrowia.

Wsparcie należy się nie tylko pracującym na stałą umowę o pracę, ale także wykonującym swoje obowiązki w ramach umowy na czas określony lub na zastępstwo.

Świadczenie urlopowe finansowane jest z odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Gwarantuje je Karta Nauczyciela – art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r.

Wysokość dodatku została w tym roku podniesiona i jest dla wszystkich taka sama. Planujący wakacje otrzymają 2417,14 zł, o ponad 712 zł więcej niż w 2023 r. Kwota ta ma wpłynąć na ich konta do końca sierpnia, czyli przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.

Uczący w szkołach mogą również liczyć na pieniądze przysługują wszystkim zatrudnionym w szkole, a także emerytom i rencistom. W firmie musi jednak działać Zakładowy Fundusz Świadczeń Społecznych (ZFSŚS), a jego regulamin – uwzględniać taki dodatek. Fundusz jest obowiązkowy dla jednostek budżetowych, samorządowych a także przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników, ponieważ oba dodatki się nie wykluczają.

Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze za wczasy pod gruszą – w przeciwieństwie do świadczenia urlopowego – nie są przelewane na konta wszystkim upoważnionym. Wysokość dofinansowania będzie inna w każdej firmie. Krajowe przepisy nie określają konkretnej ani minimalnej kwoty. Według portalu Infor.pl, w 2024 roku wielkość wypłat wahają się zwykle od 800 zł do 1500 zł.

Dofinansowanie przysługuje nie tylko tym, którzy odpoczywają co najmniej przez 10 dni roboczych (czyli 14 dni kalendarzowych). Nie ma też znaczenia termin wypoczynku. Wczasy pod gruszą należą się pracownikowi udającemu się zarówno na letni, jak i zimowy. Co ważne – wniosek o przyznanie pieniędzy można złożyć po powrocie z wakacji.