e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Donald Tusk szykuje się do negocjacji dotyczących unijnych stanowisk: rozpoczynają się ważne rozmowy.

Tradycyjnie po wyborach do Europarlamentu wybierane są osoby, które staną na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Obsadę najpierw uzgadniają unijni przywódcy, a pierwsze przymiarki odbędą się w poniedziałek na nieformalnym szczycie w Brukseli. Z ramienia Europejskiej Partii Ludowej negocjatorami zostali premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Polski szef rządu udaje się do belgijskiej stolicy już w niedzielę (16 czerwca) po południu.

Po tegorocznych wyborach największą liczbę posłów do 720-osobowego Europarlamentu wprowadzi właśnie Europejska Partia Ludowa (190).

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ruszają negocjacje ws. stanowisk

„Wygląda na to, że wszystkie puzzle w tej układance już są dopasowane. Ale zdarzało się w przeszłości, że pewniacy na ostatnim etapie negocjacji odpadali. Wszystko będzie zależało od tego, jak potoczy się dyskusja na szczycie” – podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Wiele wskazuje na to, że szefową Komisji Europejskiej na drugą kadencję zostanie Ursula von der Leyen z Europejskiej Partii Ludowej. Natomiast na przewodniczącego Rady Europejskiej typowany jest były premier Portugalii Antonio Costa z centrolewicy. Szefową unijnej dyplomacji mogłaby zostać premierka Estonii Kaja Kallas.

Jeśli chodzi o Parlament Europejski, prawdopodobne jest, że przez pierwszą połowę kadencji, czyli 2,5 roku, przewodniczącą pozostanie maltańska eurodeputowana Roberta Metsola.

Jeśli na poniedziałkowym szczycie nie dojdzie porozumienia, szefowie państw i rządów wrócą do tego tematu za 10 dni na zaplanowanym już szczycie kończącym pierwsze półrocze.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki w Polsce

W ubiegłotygodniowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce na Koalicję Obywatelską zagłosowało 37,06% wyborców (co dało 21 mandatów). Natomiast na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,19% (20 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Konfederacja (12,08% – sześciu eurodeputowanych), Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego (6,91% – trzech europosłów) oraz Lewica (0,7 mln – trzech eurodeputowanych).