e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Srogie słowa szefa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy ws. rezultatów partii rządzącej: to klęska

Pierwszym tematem rozmowy był Marek Magierowski, który ma opuścić ambasadę Polski w USA w połowie lipca, czyli po szczycie NATO w Waszyngtonie. O możliwym odejściu obecnego ambasadora od wielu miesięcy informowały media. „Gazeta Prawna” powołał się na treść listów przesyłanych przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego do ambasadorów, którzy mają zjechać ze swoich placówek. — Czy przedstawiono chociaż jeden argument? Czy to jest zły ambasador? Wydaje mi się, że gdy był ambasadorem w Izraelu, był przez wszystkich chwalony — powiedział Mastalerek, po czym zaapelował do Donalda Tuska. — Jeśli pan chce mieć kompetencje prezydenta, proszę wystartować w wyborach prezydenckich, wtedy będzie pan powoływał i odwoływał ambasadorów, na razie robi to Andrzej Duda — powiedział.

Spór o wymianę ambasadorów toczył się tuż przed wspólną wizytą prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych. Politycy 12 marca, w 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO, pojawili się w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu przyjął ich prezydent USA Joe Biden. Mastalerek odniósł się również do możliwych kandydatów, którzy mogą zastąpić ambasadora Magierowskiego — Bogdana Klicha i Ryszarda Schnepfa. — Proszę tutaj postawić ambasadora Magierowskiego, który jest chwalony i Klicha, który za to, jak był ministrem, był krytykowany nawet we własnym rządzie. To był słaby minister — powiedział szef gabinetu prezydenta.

Marcin Mastalerek o działaniach Donalda Tuska w sprawie granicy. „Powinien przeprosić” Wynik PiS „porażką”. Mastalerek skomentował też wynik Kurskiego W dalszej części programu Mastalerek był pytany o wynik wyborczy PiS. — Były porażką, ale trzeba wyciągnąć wnioski — powiedział szef gabinetu prezydenta. — Jeśli ktoś się nie przyznaje, że przegrał, to trudniej będzie te wnioski wyciągnąć. To była porażka w mobilizacji wyborców, Tusk zmobilizował mniej więcej tyle samo wyborców, co podczas wyborów samorządowych — dodał.

Z kolei pytany o słaby wynik wyborczy Jacka Kurskiego, który nie dostał się do Parlamentu Europejskiego, powiedział: — To nie chodzi o Kurskiego, tylko o to, czy Jarosław Kaczyński widzi takich ludzi u swego boku. Marcin Mastalerek uderza w Jacka Kurskiego. „Szkodzi polskiej prawicy” — To oczywiste, że Kurski szkodzi prawicy. To nie jest problem w Kurskim, on zawsze będzie chciał być wszędzie — dodał.