e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Ostrzeżenie dla sprzedających na portalu OLX: unikaj tego rodzaju płatności

Na OLX można łatwo stracić kasę. Wielu z nas kupowało lub sprzedawało coś na tej platformie. Możemy tam wystawić nieruchomość, samochód, ubrania czy gadżety. Da się również znaleźć wiele świetnych przedmiotów, które nie są sprzedawane przez użytkowników nigdzie indziej. To również miejsce, w którym łatwo natknąć się na boty i internetowych oszustów.

Do klasyki przeszły już pisane translatorem wiadomości, nakłaniające nas do skorzystania z dziwnej formy zapłaty, czy wchodzenia w różne linki. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń, dlatego taktyka internetowych oszustów musi regularnie być dostosowywana i ulepszana. Tym razem pojawiło się nowe zagrożenie, które również dotyczy sprzedających.

Kod QR na OLX? Lepiej uważaj!

Jak informuje za pośrednictwem portalu X, na OLX wykryto nową strategię oszustów. Narażeni są sprzedający, bo chodzi o sposób otrzymania płatności za towar. Oszust kontaktuje się ze sprzedającym. Przekazuje ofierze informacje, że pieniądze za towar są możliwe do odebrania – ten został niby sprzedany. Wysyłany jest kod QR. Tam wprowadzane są dane do naszej bankowości, jednak do żadnego przekazania pieniędzy nie dochodzi. W zamian informacje o logowaniu do banku wpadają w ręce oszustów.

Jak łatwo się domyślić, zamiast otrzymania zapłaty, sprzedający tracą pieniądze. Fałszywy link sposobem na oszustwo. Poprzez kod QR da się zamaskować fałszywe strony internetowe, na przykład spreparowane i udające portal bankowości online. Sprzedający nie spodziewają się, że akurat w ten sposób może dojść do oszustwa i chętnie chcą odebrać należną kwotę.

W rzeczywistości jednak OLX nie kontaktuje się z nami w ten sposób. Warto o tym pamiętać, bo po sprzedaży otrzymamy środki dopiero po wysłaniu towaru i odebraniu go od kupującego. Pieniądze trafią na nasze konto, a my nie musimy korzystać z żadnych linków, aby je odebrać.