e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Spotkanie Tuska z nowym premierem Wielkiej Brytanii: Nieoczekiwany zwrot wydarzeń

Szanowny Panie Premierze. Gratulujemy naprawdę wspaniałego zwycięstwa.

Głęboko wierzę, że razem zrobimy wiele dobrego dla Wielkiej Brytanii, Polski, Europy i wolnego świata – takie gratulacje premier Donald Tusk złożył zwycięzcy wyborów, liderowi Partii Pracy za pośrednictwem platformy X.

Wieczorem obaj szefowie rządów rozmawiali telefonicznie, a wśród tematów były między innymi obronność i wsparcie dla Ukrainy.

Pierwsze rozmowy premiera Wielkiej Brytanii

Starmer i Tusk o relacjach obu państwa Keir Starmer podziękował Donaldowi Tuskowi za gratulacje.

Szefowie rządów w Londynie i Warszawie zapewnili się nawzajem o silnej więzi i sojuszu w sprawach obronności oraz swoim niezachwianym wsparciu dla Ukrainy, która prowadzi wojnę z Rosją – wynika z komunikatu.

Lider Partii Pracy, którego, poruszył też mniej polityczny wątek w rozmowie z Tuskiem.

Powiedział, że cieszy się z kolejnego kibica Arsenalu w szeregach europejskich liderów.

Kancelaria premiera przekazała również, że Keir Starmer zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że kwestia wsparcia Londynu dla Ukrainy nie zmienia się.

„Premier podkreślił wagę wyjątkowej relacji między Królestwem i Unią” – czytamy z kolei w podsumowaniu rozmowy z Ursulą von der Leyen.

Liderzy rozmawiali również o wyzwaniach, które stoją przed Europą, zwiększeniem bezpieczeństwa i zacieśnieniem współpracy gospodarczej w kontekście zmian geopolitycznych po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Szefowa Komisji miała też wyrazić przekonanie, że Unia i Wielka Brytania będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne.

Dwustronne unijno-brytyjskie relacje Ursula von der Leyen nazwała wyjątkowymi, wyraziła nadzieję na ich zacieśnienie i na szybkie spotkanie z nowym premierem, by omówić przyszłą współpracę.

„Wielka Brytania jest gotowa kontynuować współpracę z sojusznikami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i wzrostu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami” – podsumowała kancelaria brytyjskiego premiera.

Więcej o nowym premierze Wielkiej Brytanii

Piszemy w poniższym tekście: Keir Starmer po nominacji na premiera: Odbudujemy Wielką Brytanię

– Odbudujemy Wielką Brytanię – zapewnił lider laburzystów Keir Starmer w pierwszym przemówieniu jako premier Wielkiej Brytanii.

– Dokonanie zmian w kraju nie jest jak naciśnięcie przełącznika.

Świat jest teraz bardziej niestabilnym miejscem. To trochę potrwa, ale nie ma wątpliwości, że praca nad zmianą zaczyna się natychmiast, nie miejcie wątpliwości, że odbudujemy Wielką Brytanię z bogactwem tworzonym w każdej społeczności – powiedział.

Starmer podziękował za zaufanie wyborcom, którzy dali Partii Pracy zwycięstwo pozwalające jej na powrót do władzy po 14 latach.

– Daliście nam jasny mandat. Wykorzystamy go – mówił.

Podziękował swojemu poprzednikowi Rishiemu Sunakowi.

– Ale teraz nasz kraj zagłosował zdecydowanie za zmianą. Na rzecz odnowy kraju i za powrotem polityki do służby publicznej – mówił w wystąpieniu na Downing Street.

Starmer jest 58. premierem w historii Wielkiej Brytanii.