e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Rheinmetall i Lockheed Martin prezentują innowacyjną wyrzutnię rakietową GMARS

Nadchodzące targi obronne Eurosatory 2024, które odbędą się w dniach 17-21 czerwca, przyniosą zapowiedzi i prezentacje wielu interesujących rozwiązań.

Słyszeliśmy już o systemie przeciwlotniczym Tridon Mk2 firmy BAE Systems, najnowszej odsłonie serii czołgów Leopard 2, czyli Leopard 2 A-RC, a teraz dołącza do nich Rheinmetall i Lockheed Martin prezentują GMARS.

Jak deklarują Lockheed Martin i Rheinmetall, ich współpraca zaczęła się w 2023 roku, łącząc ponad 50-letnie doświadczenie tego pierwszego w zakresie artylerii rakietowej oraz innowacyjne i nowoczesne systemy taktycznych pojazdów kołowych i gąsienicowych tego drugiego, by stworzyć GMARS.

Co potrafi GMARS?

Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS) jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na artylerię rakietową dalekiego zasięgu. Jednocześnie oferuje elastyczność rozwoju i adaptacji.

I tak, system jest kompatybilny z GMLRS i MLRS, a w przyszłości jego możliwości zostaną także rozszerzone o pociski Surface-Launch Cruise Missile o zasięgu 370+ km oraz kal. 122 mm o zasięgu 22 km.

Co więcej, producenci chwalą się wysoką mobilnością, 2-osobową załogą wymaganą do obsługi, szybkim rozmieszczaniem bez dodatkowych podnośników, bezpiecznym i szybkim przeładowaniem w każdych warunkach pogodowych, nawigacją bezwładnościową czy podobieństwem komponentów z platformami mobilnymi M270/HIMARS i serią HX, ułatwiające serwisowanie i naprawy sprzętu.

Więcej szczegółów mamy poznać na samych targach.