e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Mercedes Zetros – nowa jakość w ciężarówkach na front

Mercedes-Benz zapowiedział nową ciężarówkę terenową Zetros 8×8, która od 2025 roku będzie dostępna z czterema osiami i napędem na wszystkie koła – ten dodatek uzupełnia rodzinaę oferującą obecnie konfiguracje od modeli dwuosiowych do czteroosiowych.

To ciężkie ciężarówki, łączące w sobie cechy terenowego Unimoga oraz szosowego Actrosa, przeznaczone głównie dla wojska i służb specjalnych do działań w trudnych warunkach, ale także do zastosowania w rolnictwie.

Mercedes-Benz Special Trucks prezentuje nowe Zetrosy

Nowy Zetros 8×8, przeznaczony do zadań logistyki wojskowej i wsparcia, jest charakteryzje się ładownością zwiększoną aż do 25 ton, dzięki czemu nadaje się do szerokiego zakresu wymagań taktycznych i logistycznych.

Pojazd napędzany jest. Zawiera 16-biegową skrzynię biegów lub automatyczną skrzynię biegów Allison, dwustopniową skrzynię rozdzielczą i wybierane blokady mechanizmów różnicowych, zapewniające wysokie właściwości terenowe.

Zetros 8×8 będzie dostępny w dwóch wariantach: z dwiema przednimi i dwiema tylnymi osiami oraz z jedną przednią i trzema tylnymi osiami. Ten ostatni ma sterowaną tylną oś, która zmniejsza promień skrętu – oba warianty będą dostępne jako ciągniki siodłowe lub pojazdy transportowe o dużej przestrzeni nadwozia.

Zetros fabrycznie z opancerzoną kabiną To zresztą kolejna nowość w ofercie Mercedes-Benz Special Trucks , nie ograniczająć przy tym mobilności pojazdu. A przynajmniej wersja z napędem na wszystkie koła (6×6), ale , w tym na wersje dwuosiowe (4×4) i czteroosiowe (8×8).

Partnerem w rozwoju i dostawcą opancerzonej kabiny do tych pojazdów jest inny branżowy gigant, a mianowicie Rheinmetall.