e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Kierowcy zareagowali na protestujących aktywistów. Otrzymali odpowiedź od policji.

“Nie ma zgody ze strony policji na to aby ktokolwiek naruszał prawo” – napisała stołeczna policja po ostatnim incydencie w Warszawie. Kierowcy próbowali siłą usunąć aktywistów klimatycznych, blokujących ulicę Czerniakowską. W ruch poszły gaśnice i gaz pieprzowy. Funkcjonariusze wylegitymowali protestujących i zapowiedzieli wnioski do sądu. Formacja zagroziła także “odpowiedzialnością karą” wobec osób, które ruszyły na demonstrantów.

Blokada, która rozpoczęła się w poniedziałek rano na warszawskim Mokotowie, doprowadziła do stanowczej reakcji oburzonych kierowców. “Blokując drogi, pokazujemy mieszkańcom dużych miast, jak wygląda problem z dojazdem do biura, szkoły czy sklepu, stale dotykający 20 proc. wykluczonych komunikacyjnie Polaków. Jaka agresja obudzi się, gdy w przyszłości w Warszawie zabraknie również wody?” – opisywała swoją akcję grupa Ostatnie Pokolenie.

Kierowcy byli wyraźnie zdenerwowani, nie mogąc przejechać ulicą Czerniakowską. W ruch poszły m.in. gaz pieprzowy oraz gaśnice. Próbowano siłą odsunąć protestujących z jezdni. Interweniowała policja, która późnym wieczorem wydała serię komunikatów.

Ostatnie Pokolenie. Protest aktywistów i reakcja policji

Funkcjonariusze zdali relację, zapewniając, że ich reakcja była błyskawiczna i w ciągu kilkunastu minut udrożniono ruch. Osoby blokujące Czerniakowską zostały wylegitymowane. “Wobec tych, którzy naruszyli prawo, zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu” – napisano. Stołeczna policja zwróciła również uwagę na zachowanie kierowców.

“Z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały dzisiaj aktywistów” – podkreślono w kolejnym komunikacie. Jak zauważono, poszkodowani aktywiści dotychczas nie złożyli żadnego zawiadomienia. Pomimo to policjanci gromadzą materiał dowodowy, który zostanie poddany ocenie prawnokarnej.

“Apelujemy o przestrzeganie prawa i zasad współżycia społecznego, o tolerancję dla różnych poglądów” – przekazała stołeczna policja. Zachęcono do wyzbycia się agresywnych zachowań, przemocy fizycznej oraz słownej w przestrzeni publicznej.

Warszawa. Ostatnie Pokolenie zablokowało Czerniakowską

Poniedziałkowa akcja Ostatniego Pokolenia, polegająca na zatrzymaniu ruchu na ulicy Czerniakowskiej, miała zwrócić uwagę na problem z wodą. Aktywiści trzymali w rękach banery z nazwami miejscowości, które apelowały o jej oszczędzanie. To kolejna tego typu akcja w stolicy. W niedzielę doszło do zablokowania alei Wilanowskiej przy Galerii Mokotów. Podczas zorganizowanej konferencji prasowej przedstawiono postulaty protestujących.

  1. “Naszym celem jest najdłuższa w Polsce seria akcji obywatelskiego oporu przed zapaścią klimatyczną.
  2. Żądamy realizacji naszych postulatów przez premiera Donalda Tuska.
  3. Żądamy przeniesienia 100 proc. środków z budowy nowych autostrad na transport regionalny i biletu miesięcznego na transport regionalny za 50 zł” – mówił jeden z przedstawicieli Ostatniego Pokolenia.