e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Katastrofa podczas ceremonii pogrzebowej wiceprezydenta. Karawan wjechał w tłum żałobników, śmierć poniosły cztery osoby.

Cztery osoby zginęły, a 12 zostało rannych podczas uroczystości pogrzebowych Saulosa Chilimy, wiceprezydenta Malawi. Z doniesień mediów wynika, że jeden z pojazdów konwojujących trumnę stratował ludzi, którzy brali udział w pogrzebie. Uroczystości odbywały się na w Lilongwe, stolicy Malawi. Konwój zmierzał do Nsipe, rodzinnej wioski Chilimy.

Chilima i dziewięć innych osób zginęli w ubiegłym tygodniu w katastrofie lotniczej. Prezydent Malawi Lazarus Chakwera podczas pogrzebu wezwał do niezależnego śledztwa w sprawie . W poszukiwaniach wraku wzięło udział kilkuset policjantów i leśniczych. Po dobie wrak znaleziono w szkółce leśnej w okolicy Mzuzu, do którego leciał Chilima. Kontrolerzy ruchu przed katastrofą wezwali pilotów, by nie lądowali w Mzuzu w związku z pogorszeniem. Krótko później utracono kontakt z samolotem.

Kim był Saulos Chilima?

W 2022 roku Saulos Chilima został aresztowany w związku z zarzutami, dotyczącymi korupcji. Polityk miał rzekomo przyjmować pieniądze w zamian za kontrakty rządowe z firmami Xaviar Ltd i Malachitte FZE. Chilima nie przyznał się do winy, a w zeszłym miesiącu wycofano stawiane mu zarzuty w tej sprawie – podał „The Independent”.