e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Duże dostawy pojazdów wojskowych dotarły na teren Polski

Od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymuje wsparcie militarne z różnych zakątków świata. Jednym z najodleglejszych jest Japonia, która specjalnie zmieniła swoje restrykcyjne prawo eksportu uzbrojenia, aby pomóc Ukrainie. Mimo że Japończycy wysyłają śmiertelny sprzęt, ich pomoc bywa naprawdę nieoceniona.

Pokazali to właśnie teraz, wywiązując się z zawartej w maju poprzedniego roku umowy o przekazanie aż 90 maszyn bojowych. Dostawa stanowi mix pojazdów terenowych Toyota HMV i Mitsubishi Type 73 Kogata oraz gąsienicowych wozów inżynieryjnych PC-065B. Japoński transport trafił do Polski. Jak podała japońska ambasada na Twitterze, następnie wszystkie maszyny zostały przetransportowane na terytorium Ukrainy.

Według planów już niedługo mają wejść do służby operacyjnej, wspierając wysiłki Ukraińców w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

Co Japonia przekazała Ukrainie

HMV (High Mobility Vehicle) na pierwszy rzut oka przypomina Humvee. Nie jest to zaskakujące, gdyż amerykański wóz stanowił pierwowzór dla Japończyków. Podobnie jak Humvee, Toyota HMV to pojazd 4×4 służący do szybkiego transportu żołnierzy.

Jego uniwersalna konstrukcja pozwala na montaż różnego rodzaju uzbrojenia – od karabinów maszynowych, po lekkie wyrzutnie rakietowych pocisków przeciwpancernych. Niemniej Toyota HMV pomimo swoich rozmiarów, nie ma szczególnie dobrej ochrony balistycznej.

To mniejszy wóz 4×4 powstały na bazie cywilnego Pajero z 1996 roku. W Japońskich Siłach Samoobrony służy szczególnie do zadań patrolowych i zwiadowczych. Ukraińcy mogą wykorzystać te pojazdy także do patrolowania i zwiadu.

Type 73 Kogata może zostać doposażony w karabiny maszynowe kalibru 12,7 i 7,62 mm. Są to lekkie pojazdy inżynieryjne używane do transportowania materiałów budowlanych czy sprzętu wojskowego oraz oczyszczania terenów. Pojazd może zostać doposażony w specjalny dźwig.

Ukraińcy mogą korzystać z PC-065B do prac inżynieryjnych, tworząc linie obrony przed Rosjanami. Co ciekawe, dość niewielkie rozmiary i waga sprawiają, że ten wóz może być holowany przez pojazdy Toyota HMV oraz Mitsubishi Type 73 Kogata.