e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Wyniki europejskich wyborów z 2024 roku: Ostatnie badanie sondażowe przed głosowaniem.

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Sondaż late poll Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP po przeliczeniu 50 proc. ankiet potwierdza, że Koalicja Obywatelska utrzymuje zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak traci jeden mandat.

Jak wynika z sondażowych rezultatów late poll, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 zwyciężyła Koalicja Obywatelska, którą poparło 37,4 proc. tych, którzy udali się do urn. Drugie miejsce przypadło partii Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowało 35,7 proc. wyborców.

Oznacza to więc, że komitet, któremu lideruje Jarosław Kaczyński, przegrał wyborcze zmagania pierwszy raz od dekady.

Sondażowe wyniki wyborów Late poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP

  • Frekwencja 40,2%
  • 37,4% Koalicja Obywatelska
  • 35,7% Prawo i Sprawiedliwość
  • 11,8% Konfederacja
  • 7,3% Trzecia Droga
  • 6,6% Lewica
  • 0,8% Bezpartyjni Samorządowcy
  • Polexit
  • Inne

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

Na podium zameldowała się także Konfederacja – koalicyjne ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena, które wybrało 11,8 proc. ankietowanych Polaków. Próg wyborczy przekroczyła Trzecia Droga (7,9 proc.) oraz Lewica (6,6 proc.).

Jak wynika z sondażu late poll Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP, zmniejsza się dystans między dwoma największymi partiami politycznymi – obecnie wynosi niespełna 2 punkty procentowe.

Wyniki wyborów. Tak wyglądał exit poll

Punktualnie o godzinie 21 tuż po zamknięciu lokali wyborczych Ipsos opublikował sondaż exit poll dla Telewizji Polsat, TVN i TVP. Zgodnie z nimi zwyciężyła Koalicja Obywatelska (38,2 proc.). Dalej uplasowali się: Prawo i Sprawiedliwość (33,9 proc.), Konfederacja (11,9 proc.), Trzecia Droga (8,2 proc.), Lewica (6,6 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc) oraz Polexit (0,3 proc).

„Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium, jestem szczęśliwy, mamy prawo do radości i wzruszenia” – powiedział Donald Tusk na wieczorze wyborczym. Premier dodał, że Polska pokazała, iż jest „światłem nadziei dla Europy”, a także, że „dzisiaj triumfuje uczciwość i demokracja”.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

We wrześniu 2023 roku europosłowie i europosłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15, czyli do 720, na najbliższą kadencję (2024-2029). Na tych zmianach zyskała m.in. Polska, której delegacja zwiększy się o jednego deputowanego (łącznie wyniesie ona 53 deputowanych).