e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Sekretarz generalny NATO o Putinie. „Dostał zupełnie inną odpowiedź”

Jako swój sukces postrzega przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji, co pokazało, że Putinowi nie udało się zamknąć drzwi do Sojuszu. Oczekuję, że Stany Zjednoczone pozostaną silnym sojusznikiem, niezależnie od wyniku wyborów w USA — podkreśla Norweg.

Planowe odejście z NATO

Mark Rutte będzie znakomitym sekretarzem generalnym. Ma potrzebne do tego doświadczenie i wiedzę — mówi Jens Stoltenberg o swoim następcy. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym tygodniu Jens Stoltenberg po raz ostatni poprowadzi szczyt NATO. Jednak sekretarz generalny, który pełni swoją funkcję od 2014 r., nie wykazuje jeszcze żadnych oznak malejącego zaangażowania.

Oczekiwania w odniesieniu do wsparcia dla Ukrainy i scenariusza zwycięstwa Donalda Trumpa

W wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) 65-letni Norweg wyraża jasne oczekiwania w odniesieniu do wsparcia dla Ukrainy, ale także scenariusza zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Najlepsze i najgorsze chwile

Gdy spoglądał pan wstecz, jaki był najlepszy moment w ciągu tych dziesięciu lat? Zawsze niezwykle trudno jest uszeregować różne wydarzenia i sukcesy. Jednak przyjęcie Finlandii i Szwecji ma dla mnie z pewnością wielką wartość. Pokazało to bardzo wyraźnie prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że nie udało mu się zamknąć drzwi NATO.

Rozpoczęcie rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanowi największe wyzwanie dla bezpieczeństwa NATO od zakończenia zimnej wojny. Jest to największa wojna w Europie od czasów II wojny światowej i prawdopodobnie pozostanie najbardziej dramatycznym i największym wyzwaniem, przed jakim stanęliśmy podczas mojej kadencji.

Przyszłość Sojuszu

Na szczycie omawiany będzie duży pakiet wsparcia dla Ukrainy. Oczekuję, że sojusznicy zgodzą się na długoterminowe zobowiązanie, aby zademonstrować, że prezydent Rosji Władimir Putin nie może liczyć na to, że po prostu nas przeczeka.

Przyszłość NATO

Mam wielką nadzieję, że Ukraina będzie w Sojuszu i pracowałem nad tym podczas mojej kadencji. Są też inne kraje kandydujące, ale nie chcę spekulować, kiedy te procesy zostaną sfinalizowane. Jeżeli zdecydują się do nas dołączyć, jestem przekonany, że NATO sobie z tym poradzi.

Relacje z Stanów Zjednoczonymi

Panu udało się do pewnego stopnia z Donaldem Trumpem dogadać. Czy ma Pan jakąś dobrą radę dla Marka Rutte? Po pierwsze, jestem absolutnie przekonany, że Mark Rutte może współpracować z każdym wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wiem również, że współpracował z prezydentem Trumpem i spotkał się z nim jako premier.