e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Naukowe

Innowacyjny bandaż – monitorowanie poziomu glukozy w zupełnie nowy sposób

Wyjątkowe urządzenie zostało opracowane przez badaczy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Jest to, zwłaszcza dla chorych na cukrzycę, nieinwazyjny, bezbolesny i skuteczny sposób monitorowania ich stanu zdrowia.

Niezwykłe możliwości bandaża monitorującego poziom glukozy

Urządzenie wykorzystuje technologię znana jako „czerwone diody świetlne„. Integruje ona czujniki świetlne (fotoniczne) z elastycznymi materiałami, które pozwalają na bezproblemowe i wygodne noszenie czujników przy skórze.

Jednym z najważniejszych elementów są „mikrolasery„, które są to malutkie lasery ciekłokrystaliczne osadzone w hydrożelu. Hydrożel swoją strukturą przypomina gąbkę i przepuszcza małe cząstki potu. Dalej oddziałują one z czujnikami, co skutkuje wytworzeniem charakterystycznych sygnałów świetlnych – ilość emitowanego światła przez mikrolasery zmienia się w zależności od stężenia obecnych substancji. Dzięki temu można wykryć określone substancje takie jak glukoza, kwas mlekowy czy dehydrogenaza mleczanowa.

Otrzymane dane są następnie przesyłane do specjalnej aplikacji mobilnej. W bandażu funkcjonują także zintegrowane z czujnikami nanomateriały i wzmacniające sygnały fotoaktywne, które wykorzystują światło do wykrywania bardzo małych zmian sygnałów biologicznych.

Mierzenie poziomu glukozy bez nakłuwania palca? Teraz to możliwe

W trakcie badań dowiedziono, że urządzenie wykrywa różnego rodzaju substancje w pocie przy użyciu wielu długości fal świetlnych. Tradycyjnym rozwiązaniem, w tym również dla osób cierpiących na cukrzycę, są inwazyjne testy nakłucia palca, by na podstawie krwi monitorować poziom glukozy.

Istnieją inne zastępcze urządzenia, które pozwalają na monitorowanie glukozy, lecz zazwyczaj są one drogie i niewygodne przy długotrwałym użytkowaniu. Nowy bandaż jest około 100 razy bardziej czuły niż inne podobne dostępne urządzenia. Jak mówi Nie Ningyuan z NTU: „Nasz bandaż to połączenie zaawansowanego czujnika fotonicznego z technologią wagowej analizy. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów z cukrzycą, ponieważ obecne podobne urządzenia do monitorowania stanu zdrowia skupiają się na śledzeniu tylko wysokiego poziomu glukozy, ale nie nieprawidłowego lub niskiego poziomu glukozy, który może wskazywać na inne komplikacje zdrowotne. Dla porównania, nasze urządzenie zapewni wyraźniejszy obraz stanu zdrowia użytkowników dzięki różnym odczytom.”

Dalsze perspektywy badań

Według specjalistów nowa metoda mierzenia poziomu glukozy może pomóc wielu osobom na świecie. Kolejnym krokiem ma być ulepszenie czujników, by mogły wykrywać szerszą gamę metabolitów, w tym śladowe ilości leków czy substancji chemicznych. Pomogłoby to pacjentom w jeszcze bardziej kompleksowym dbaniu o zdrowie i jednocześnie usprawniłoby pracę lekarzy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym.