e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Rozpoczyna się szczyt przywódców G7 w Apulii – Papież i Zełenski także wezmą w nim udział.

„Wyzwanie rzucone Putinowi” – tak włoska prasa odnosi się do obrad w Borgo Egnazia, w trakcie których przywódcy Ukrainy i USA mają podpisać porozumienie o bezpieczeństwie i mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Historycznym wydarzeniem będzie też udział papieża w spotkaniu, zorganizowanym przez włoskie przewodnictwo w G7.

Apulia w centrum świata

„Apulia w centrum świata” – taki tytuł zamieściła w czwartek na pierwszej stronie lokalna „La Gazzetta del Mezzogiorno”

Do przywódców: Włoch – Giorgii Meloni, Francji – Emmanuela Macrona, Niemiec – Olafa Scholza, Wielkiej Brytanii – Rishiego Sunaka, USA – Joe Bidena, Kanady – Justina Trudeau i Japonii – Fumio Kishidy, a także Unii Europejskiej – Ursuli von der Leyen i Charles’a Michela dołączą między innymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, premier Indii Narendra Modi oraz prezydenci Brazylii i Argentyny – Luiz Inácio Lula da Silva i Javier Milei oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Temat pierwszej sesji to Afryka, zmiany klimatyczne i rozwój. Następnie tematem dyskusji światowych liderów będzie sytuacja na Bliskim Wschodzie, ponad osiem miesięcy po wybuchu konfliktu, zapoczątkowanego przez atak palestyńskiego Hamasu na Izrael. Po południu szefowie państw i rządów przystąpią do debaty na temat Ukrainy.

Będzie to na dwa dni przed wielką międzynarodową konferencją pokojową, która odbędzie się koło Lucerny w Szwajcarii. W przeddzień szczytu media poinformowały, że państwa „siódemki” osiągnęły porozumienie w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi ok. 300 mld euro. Konkretne decyzje mają zostać podjęte w Apulii.

Poza tym – według Białego Domu – państwa G7 ogłoszą sankcje mające odciąć rosyjski przemysł obronny od potrzebnych materiałów. Po południu w czwartek amerykańsko-ukraińską umowę o bezpieczeństwie podpiszą prezydenci Biden i Zełenski, którzy mają następnie wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

Pierwszy dzień szczytu zakończy kolacja na zamku Svevo w Brindisi z udziałem prezydenta Włoch Sergia Mattarellego.

Głównym wydarzeniem piątku będzie kilkugodzinna wizyta papieża Franciszka, który z przywódcami G7 i innymi liderami weźmie udział w sesji na temat sztucznej inteligencji, energii, Afryki i regionu Morza Śródziemnego. Papież przeprowadzi też rozmowy z niektórymi przywódcami, m.in. z prezydentem Bidenem.

Szczyt w Borgo Egnazia potrwa do soboty. Według mediów na jego marginesie europejscy przywódcy przeprowadzą rozmowy na temat sytuacji w UE po wyborach do Parlamentu Europejskiego i nowej większości, jaka w nim powstanie.

Bezpieczeństwa w rejonie Borgo Egnazia i Brindisi pilnują tysiące policjantów, karabinierów i żołnierzy.