e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Sportowe

Rewolucyjne zmiany w PZPN wstrząsną polskim światem piłki nożnej

PZPN od pewnego czasu nosił się z zamiarem zreformowania rozgrywek na szczeblu centralnym. Chodziło o zmodyfikowanie systemu spadków z II ligi oraz awansów z III ligi na taki, który wprowadzałby większą konkurencyjność. Zapowiadane niedawno zmiany właśnie wchodzą w życie.

W czwartek na oficjalnej stronie federacji pojawił się komunikat w tej sprawie. „Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że na posiedzeniu Zarządu PZPN obradującym w dniu 7 czerwca 2024 r., podjęta została uchwała nr VI/85 w sprawie przyjęcia zasad spadków klubów 2. Ligi, awansów i spadków klubów 3. Ligi i awansów klubów 4. Ligi od sezonu 2024/2025” – czytamy.

Co to dokładnie oznacza? Nie zmieni się to, że zajęcie miejsca od 15. do 18. w II lidze będzie oznaczało degradację, a mistrzowie czterech grup III ligi uzyskają awans. Zmiana obejmie natomiast drużyny z pozycji 13. i 14. w II lidze oraz wicemistrzów czterech grup III ligi. Zostaną bowiem rozegrane dwustopniowe baraże.

W pierwszym etapie będą rywalizować ze sobą wicemistrzowie III lig – odbędzie się tylko jeden mecz, pary oraz gospodarzy wyłoni losowanie. Zwycięzcy awansują do drugiego etapu. W nim lepszy z pary nr 1 spotka się z 13. drużyną II ligi, a triumfator z pary nr 2 zagra z 14. zespołem II ligi. Gospodarzami pierwszych meczów będą zwycięzcy I etapu.

Te zmiany mają sprawić, że szczebel centralny stanie się dostępny dla większej liczby drużyn. Dotychczas trzecioligowcy mogli awansować tylko poprzez zajęcie pierwszego miejsca, od teraz będzie dodatkowa możliwość. Podobnie zmiany wprowadzono w III lidze.

Nadal bezpośredni awans na ten szczebel będą mieli mistrzowie wszystkich odpowiednich terytorialnie IV lig, natomiast zespoły z drugich miejsc rozegrają dwustopniowe baraże o awans. Pary pierwszego etapu, a także gospodarzy wszystkich spotkań wyłoni losowanie.

Zmiany oznaczają też, że więcej zespołów będzie spadało z III ligi. Od teraz będą to minimum cztery, a nie minimum trzy zespoły. „Kluby, które zajmą miejsca 15.-18. w tabeli danej grupy 3. Ligi, spadną do rozgrywek 4. Ligi, przy czym liczba drużyn spadających z danej grupy może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z 2. Ligi” – wyjaśniono w komunikacie PZPN-u.