e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Polski MiG-29 zawiązał fale uderzeniową uszkadzając budynki. Co na to eksperci?

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że grom dźwiękowy uszkodził pokrycia dachowe w kilku cywilnych budynkach we wsi Szaleniec w powiecie malborskim. Siły Zbrojne RP zobowiązały się do naprawy wyrządzonych szkód.

Do zdarzenia doszło przed godziną 10:00. z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego wówczas wykonywał lot szkoleniowy. W czasach pokoju, żeby nie wywoływać niepotrzebnej paniki wśród mieszkańców i strat materialnych. W tym przypadku pilot jednak przekroczył barierę dźwięku, która w zależności od temperatury jest zmienna. Niesie to ze sobą różne konsekwencje.

Destrukcyjne przekroczenie bariery dźwięku

Grom dźwiękowy to zjawisko przesunięcia dźwięku generowane przez samoloty lub inne obiekty poruszające się z prędkościami porównywalnymi do prędkości dźwięku w danym środowisku. W tym przypadku mówimy o powietrzu, zatem np. przy temperaturze 20 stopni Celsjusza. Wówczas, gdy samolot porusza się szybciej niż ta prędkość dźwięku, to. W wyniku tego dochodzi do ich skumulowania w jednym punkcie. Wywołuje to gwałtowny wzrost ciśnienia powietrza, który odbiera się jako charakterystyczny huk. Jest to po prostu fala uderzeniowa.

W jaki sposób dochodzi do powstania fali uderzeniowej?

Gdy samolot leci na niskim pułapie i w jego okolicy znajdują się obiekty. I tak właśnie się stało podczas lotu MiG-a-29 nad wsią Szaleniec. Wówczas przez moment pilot przypadkowo przekroczył samolotem prędkość dźwięku i pojawiły się fale uderzeniowe, które miały formę stożków złożonych z fali uderzeniowej i tzw. „fali cienia”. W centrum tego stożka znajdował się obszar o zwiększonym ciśnieniu, co spowodowało , czyli właśnie słyszalny dla wszystkich huk. Po przejściu fali uderzeniowej, następuje obszar o spadku ciśnienia, nazywany „falą cienia”, gdzie dźwięk jest mniej słyszalny.

NASA buduje naddźwiękowy samolot przyszłości

Co ciekawe, już eksperymentuje z samolotem przyszłości, który. To pozwoli następcom słynnego Concorde’a przekraczać barierę dźwięku chwilę po opuszczeniu lotniska. W przypadku Concorde’ów, taką prędkość mogły one osiągnąć dopiero na wodach, daleko od wybrzeży lub.