e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Ogranicz ładowanie swojego telefonu, aby przedłużyć żywotność baterii

Czy oszczędzanie baterii w smartfonie niszczy ją?

Baterie litowo-jonowe, które obecnie są wykorzystywane w większości smartfonów, wyróżniają się trwałością. Wybierając baterię o większej pojemności, możemy cieszyć się dłuższym czasem działania naszego urządzenia między kolejnymi ładowaniami. Warto jednak podkreślić, że większość badań potwierdza, iż ładowanie smartfona często, ale na krótkie okresy czasu, jest bardziej korzystne dla baterii niż pełne rozładowywanie i ponowne ładowanie.

To zjawisko jest związane z chemicznymi zmianami wewnątrz baterii, które ograniczają jej zdolność do przechowywania energii. Bateria w smartfonie posiada określoną liczbę cykli ładowania i rozładowania. Po przekroczeniu tej granicy, można oczekiwać, że bateria zacznie tracić swoje właściwości.

Proces ten można jednak opóźnić, stosując kilka prostych zasad. W ten sposób wydłużymy jej żywotność i unikniemy konieczności wymiany na nową baterię.

Sposoby na oszczędzanie baterii w smartfonie

  • Korzystanie z trybu oszczędzania energii,
  • Zmniejszenie jasności ekranu oraz używanie trybu ciemnego w aplikacjach,
  • Odinstalowanie lub dezaktywacja zbędnych aplikacji,
  • Wyłączenie niepotrzebnych połączeń bezprzewodowych,

Bez wątpienia powyższe kroki przyczynią się do zwiększenia wydajności baterii w smartfonie.

Co najbardziej niszczy baterię w telefonie?

Istnieje szereg działań, które mogą przyspieszyć zużycie baterii. Jednym z nich jest pozostawianie telefonu naładowanego przez długi czas, nawet gdy bateria jest już w pełni naładowana. To nie tylko niepraktyczne, ale może spowodować przegrzanie baterii.

Wysoka temperatura jest szkodliwa zarówno dla baterii, jak i dla elektroniki wewnątrz telefonu. Dlatego nie powinniśmy pozostawiać telefonu na ładowarce dzień i noc lub w pobliżu innych źródeł ciepła.

Jak ładować baterię w telefonie?

Możesz ładować baterię w smartfonie według własnego uznania. Nowoczesne smartfony wykorzystują baterie litowo-jonowe, które są przygotowane do częstego ładowania. Cykl ładowania i rozładowania baterii uznaje się za zakończony, gdy zużyta zostanie ilość energii odpowiadająca całkowitej pojemności baterii.

Jeśli natomiast telefon nie będzie używany przez dłuższy okres, ważne jest, aby naładować baterię do około 50% i przechowywać urządzenie w chłodnym miejscu.

Jak ustawić limit ładowania baterii w telefonie z Androidem?

  1. Wejdź w ustawienia telefonu,
  2. Przejdź do sekcji Bateria lub Oszczędzanie energii,
  3. Wybierz opcję Ustawienia oszczędzania energii i wybierz poziom ładowania baterii, do którego chcesz ograniczyć proces ładowania.

Pamiętaj, aby dostosować ustawienia do swoich potrzeb i preferencji użytkowania telefonu.

Nie zaleca się całkowitego rozładowywania baterii w smartfonie, ponieważ może to skrócić jej żywotność. Ważne jest regularne doładowywanie baterii oraz unikanie całkowitego rozładowania, zwłaszcza przez dłuższy czas.