e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Naukowe

Odkrycie planety Wolkan: wiadomość smutna dla fanów Star Trek

Planeta Wolkan z pewnością jest znana fanom uniwersum Star Trek. To świat wykreowany na potrzeby serii, który mieli zamieszkiwać Wulkani. Nie każdy o tym wie, ale kilka lat temu ogłoszono odkrycie prawdziwej egzoplanety, której nadano właśnie taka nazwę. Niestety okazuje się, że…

Planeta Wolkan „odkryta” w 2016 roku

Odkrycie egzoplanety Wolkan ogłoszono w 2016 r. Miała to być superziemia, czyli skalisty świat większy od naszego, który orbituje (sklasyfikowanej również jako HD 26965). Jest to część układu potrójnego, który jest od nas oddalony o około 16 lat świetlnych, a więc znajduje się całkiem niedaleko. Wolkan miał być egzoplanetą, na której jednak rok trwa 42 dni. Superziemia, która znajduje się tylko niespełna cztery razy dalej od najbliższej nam gwiazdy ( ), rozpaliła nadzieje naukowców. Niestety czar ten prysł. Wolkan pozostanie światem z uniwersum Star Trek.

Planeta Wolkan na razie pozostanie elementem fikcyjnego uniwersum Star Trek

Planeta Wolkan na razie pozostanie elementem fikcyjnego uniwersum Star Trek, bo w rzeczywistości taka egzoplaneta nie istnieje. Już kilka lat temu pojawiły się pierwsze obiekcje, które sugerowały, że coś tu może być nie tak. Badania przeprowadzone w latach 2022 i 2023 tylko to potwierdziły. Wspomniany sygnał, którego źródłem miała być wspomniana egzoplaneta, okazał się czymś innym. Najprawdopodobniej i to oznacza, że Wolkan nie orbituje w pobliżu 40 Eridani A.

Znalezione egzoplanety wymagają potwierdzenia

Często jest tak, że najpierw mamy do czynienia z kandydatkami na egzoplanety. Ich źródłem są na przykład tranzyty obserwowane na gwiazdach. Następnie naukowcy rozpoczynają kolejne badania, których celem jest potwierdzenie planet. Dla przykładu w danych z teleskopu TESS znaleziono tysiące kandydatek na egzoplanety, ale nie wszystkie nimi są. Do tej pory (stan na 23 maja 2024 r.) spoza, które znajdują się. 950 z nich ma więcej niż jedną egzoplanetę. Niestety wśród nich nie znajduje się Wolkan, choć możliwe, że ta sama nazwa zostanie kiedyś nadana innemu światu.