e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Polityczne

Najbardziej szaleni posłowie w Parlamencie Europejskim według POLITICO. Czy któraś z nich zaskoczy Polskę?

⠀⠀⠀⠀Aby utworzyć ugrupowanie polityczne w Parlamencie Europejskim, potrzeba 23 posłów z siedmiu różnych krajów. POLITICO przygotowało zestawienie 23 najbardziej nieobliczalnych, szalonych lub wręcz najdziwniejszych posłów do PE, którzy zostali wybrani w ubiegły weekend.

Grzegorz Braun, czyli pogromca religijnych symboli

Członek skrajnie prawicowej partii Konfederacja ma zamiłowanie do niszczenia symboli religijnych. W grudniu 2023 r. polityk zgasił chanukiję w polskim parlamencie, porównując żydowskie Święto Świateł do „satanistycznego kultu”. Braun nazwał polskich Żydów „wrogami Polski”. W zeszłym roku zdewastował choinkę ozdobioną bombkami z flagami UE i Ukrainy.

Daniel Obajtek, czyli marionetka PiS-u

Daniel Obajtek — „złote dziecko” poprzedniego rządu PiS — był prezesem państwowego koncernu naftowego PKN-Orlen. Na początku tego roku został zwolniony przez nowy rząd. Teraz przyjeżdża do Brukseli, gdzie może natknąć się na Michała Szczerbę, który został wybrany na europosła z ramienia Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej

Szczerba, jako poseł, wezwał Obajtka do złożenia zeznań w sprawie afery wizowej. Polityk PiS-u odmówił, twierdząc, że zajęłoby to cenny czas „w ostatnim momencie wyborów”.

Fidias Panayiotou, czyli gwiazda internetu

25-letni influencer stojący za hitami YouTube’a, postanowił kandydować do Parlamentu Europejskiego i zajął trzecie miejsce na Cyprze. Ma 2,1 mln subskrybentów, jego film „Zmusiłem Elona Muska, by mnie przytulił” ma ponad milion odsłon, a „Mieszkałem na lotnisku przez 7 dni za darmo” — 5 mln wyświetleń. Teraz Fidias Panayiotou będzie niezależnym posłem do PE. Zapowiedział, że chce stworzyć własną partię.

Galata Alexandraki, czyli rzeźniczka

76-letnia Galata Alexandraki jest emerytowaną hodowczynią bydła, która prowadzi sklep mięsny w Alexandroupolis w północnej Grecji. W sieci nie ma jej zdjęć. Ani jednego. Ale w swojej okolicy jest tak dobrze znana, że nie musiała prowadzić kampanii ani nie udzieliła żadnego wywiadu. Mimo to zdobyła mandat dla nacjonalistycznej partii Greckie Rozwiązanie, która zajęła drugie miejsce po stowarzyszonej z EPP Nowej Demokracji. Alexandraki nie powiedziała jeszcze, czy obejmie mandat.

„Chcą zlikwidować Europę, jaką znamy”. Radykałowie mogą wywołać trzęsienie ziemi w UE. „Już by się nie podniosła” [OPINIA]

Ilaria Salis, czyli Antifa. 39-letnia włoska nauczycielka i antyfaszystowska działaczka jest oskarżona o usiłowanie zabójstwa po tym, jak rzekomo zaatakowała ludzi na skrajnie prawicowym wydarzeniu w Budapeszcie. Kobieta została zatrzymana na Węgrzech. Jej sprawa wywołała dyplomatyczną aferę, gdy pojawiła się na sali sądowej z rękami i nogami w kajdanach.

Petras Grazulis, czyli kilka oskarżeń

65-latek został wybrany do litewskiego Związku Ludu i Sprawiedliwości — choć w momencie ogłoszenia wyniki w tym kraju nie były jeszcze ostateczne. W zeszłym roku Grazulis został oskarżony w litewskim parlamencie w związku z głosowaniem w imieniu nieobecnego parlamentarzysty.

Afroditi Latinopoulou, czyli bogini i dyskryminacja

Latinopoulou — nazwana na cześć greckiej bogini piękna — została wyrzucona z greckiej partii Nowa Demokracja po tym, jak obraziła prezenterkę telewizyjną. Teraz zdobyła mandat z ramienia partii Głos Rozsądku, która popiera dożywotnie zwolnienia podatkowe dla kobiet, które mają co najmniej czworo dzieci.