e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Korea Północna eksportuje do Rosji 10 kontenerów śmiercionośnych pocisków. Nadszedł czas na zmiany na froncie.

**Korea Północna wysłała do Rosji co najmniej 10 tys. kontenerów, które mogą zawierać do 4,8 mln pocisków artyleryjskich**, używanych przez Rosjan w wojnie przeciwko Ukrainie — powiedział południowokoreański minister obrony Shin Won-sik w rozmowie z Bloombergiem. W odpowiedzi Moskwa zaczęła dostarczać Pjongjangowi czołgi, samoloty i technologię do rozwoju programu satelitów szpiegowskich. W dodatku **Władimir Putin ma polecieć do stolicy Korei Północnej, by spotkać się z Kim Dzong Unem**. Tajny plan Rosji i podstęp Putina. Sięga po „październikową niespodziankę”. **Czas nie jest przypadkowy** — Można spodziewać się, że Putin będzie dążył do zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Koreą Północną — zwłaszcza w zakresie dostaw wojskowych, w tym pocisków artyleryjskich, które są mu potrzebne do tego, by wygrać wojnę w Ukrainie — stwierdził Shin Won-sik.

*Jego zdaniem Korea Północna wysłała do Rosji również dziesiątki rakiet balistycznych*. Ukraińscy eksperci przytoczyli już dowody na ich użycie przez rosyjską armię na polu walki (zauważając jednocześnie, że około połowa z nich nie zadziałała). Tekst publikujemy dzięki uprzejmości portalu **The Moscow Times**. Wesprzyj niezależne rosyjskie dziennikarstwo Dane mogą być zawyżone

*Według południowokoreańskiego i zachodniego wywiadu oraz ekspertów Pjongjang zaczął dostarczać Rosji pociski mniej więcej w sierpniu ubiegłego roku*. Dostawy zostały zintensyfikowanie po spotkaniu Kim Dzong Una z Putinem na kosmodromie Wostocznyj w połowie września. Jeśli szacunki Shin Won-sika są prawidłowe, Rosja otrzymała od swojego nowego sojusznika w tym czasie więcej, niż jest w stanie wyprodukować w ciągu roku. Według niedawnej analizy przeprowadzonej przez firmę konsultingową Bain rosyjskie fabryki będą w stanie wyprodukować lub naprawić w tym roku ok. 4,5 mln pocisków artyleryjskich (w porównaniu do 1,3 mln w Europie i Stanach Zjednoczonych).

  1. Pavel Luzin, specjalista ds. rosyjskiej armii i kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz starszy badacz w Centrum Analiz Polityki Europejskiej, uważa jednak, że przedstawione przez koreańską armię szacunki są formalne, a zatem zawyżone.
  2. Rosyjski pociąg z turystami przyjechał do Korei Północnej po raz pierwszy od czterech lat. **Ze względu na wymogi bezpieczeństwa ani jeden kontener nie jest w pełni załadowany (30 proc. to już dużo). Ponadto pociągi (używane do dostarczania pocisków z Dalekiego Wschodu na front) mają wiele pustych wagonów, które służą do osłony i ochrony przed pożarami — stwierdza Luzin**.

*Ekspert zauważa również, że Korea Północna gromadziła swoje zapasy przez 70 lat od zakończenia wojny z Koreą Południową*. — Pod wieloma względami jest to ogromna masa przeterminowanych pocisków, które nie są zbyt bezpieczne w użyciu — podkreśla Pavel Luzin. **Putin planuje wkrótce odwiedzić Koreę Północną — donosi rosyjski dziennik „Wiedomosti”**. Według południowokoreańskiej gazety „Dong-a Ilbo” wizyta odbędzie się w przyszłym tygodniu.

*Pojechałem na granicę z Koreą Płn. „Wojna może tu wybuchnąć w każdej chwili”*

Jak podaje serwis analityczny 38 North, zdjęcia satelitarne pokazują, że władze Korei Północnej już przygotowują się na przyjazd Władimira Putina. Trwają m.in. prace na placu Kim Il Sunga w centrum Pjongjangu, co wskazuje na przygotowania do parady wojskowej. Ponadto samoloty zostały przeniesione na stołeczne lotnisko, prawdopodobnie w celu przygotowania pasa startowego dla odrzutowca rosyjskiego przywódcy.