e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Kolejna porażka kandydata PiS – media społecznościowe obiegła fala opinii

W sejmiku, w którym zdecydowaną większość ma Prawo i Sprawiedliwość, radni związani z byłą premier Beatą Szydło zablokowali wybór posła PiS wspieranego przez Jarosława Kaczyńskiego. Przemysław Wipler z Konfederacji ocenił, że upór prezesa PiS może mieć sens, „jeśli ma on inne cele strategiczne niż rządzenie w Małopolsce”.

„Rok 2039, Łukasz Kmita po raz 2137 nie został wybrany marszałkiem małopolskim, mimo stanowczego listu do radnych PiS wygenerowanego przez AI w roli Jarosława Kaczyńskiego” — napisał natomiast w żartobliwym tonie wicenaczelny OKO.press Michał Danielewski.

Łukasz Kmita w poniedziałek dwukrotnie przepadł w głosowaniu na marszałka województwa małopolskiego. W sejmiku, w którym zdecydowaną większość ma Prawo i Sprawiedliwość, radni związani z Beatą Szydło zablokowali wybór posła PiS wspieranego przez Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej robili to już 6 maja i 17 czerwca. W poniedziałek radni odrzucili także kandydata KO i Trzeciej Drogi Krzysztofa Kleczara. Chociaż polityk w obu głosowaniach wygrał z posłem PiS, nie zdołał uzyskać wymaganej liczby głosów.

Kolejną sesję sejmiku zapowiedziano na wtorek na godz. 18. Tuż po drugim poniedziałkowym głosowaniu sieć zalała fala komentarzy na temat kolejnych porażek Łukasza Kmity. „Małopolska nadal bez marszałka. W czwartym głosowaniu kandydat PiS Łukasz Kmita przegrał z kandydatem PSL i KO Krzysztofem Kleczarem 16 do 19. Do ustawowej większości zabrakło jednego głosu” — zauważył dziennikarz Onetu Kamil Dziubka.

Przemysław Wipler z Konfederacji ocenił, że wystawianie przez Jarosława Kaczyńskiego po raz czwarty tego samego kandydata może iść w parze z innymi celami strategicznymi, niż rządzienie w Małopolsce. Jak stwierdził, może to mieć sens, jeśli na przykład chce się „przeprowadzić pokazową pacyfikację, by ustawić do pionu resztę kraju”.

„Aktualny marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski z PiS, który jest w konflikcie z Ryszardem Terleckim, nie traci nadziei na pozostanie marszałkiem kolejną kadencję. Zapowiada, że Łukasz Kmita będzie zgłoszony po raz piąty” — zauważył małopolski radny KO Krzysztof Marcinkiewicz.

„Stan PiS najlepiej odzwierciedlają wybory małopolskiego marszałka województwa” — ocenił z kolei poseł KO Zbigniew Konwiński. „Kurcze, strasznie bym chciał pomóc prezesowi PiS, bo okrutnie się męczy, forsując posła Łukasza Kmitę na marszałka małopolskiego, tylko nie wiem jak” – napisał z kolei w przesmiewczy senator PSL Jan Filip Libicki. „Rok 2039, Łukasz Kmita po raz 2137 nie został wybrany marszałkiem małopolskim, mimo stanowczego listu do radnych PiS wygenerowanego przez AI w roli Jarosława Kaczyńskiego” — napisał natomiast w żartobliwym tonie wicenaczelny OKO.press Michał Danielewski.