e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Donald Tusk zdecydowanie wypowiada się na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego: Koniec eraCPK.

Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października – oświadczył premier Donald Tusk, ogłaszając rozpoczęcie budowy „komunikacji przyszłości”. Inicjatywa ta odnosiła się do planów związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, której realizację zapowiedział rząd. Wraz z ministrami premier Donald Tusk zapowiedział, że CPK zostanie wznowione, choć jego kształt będzie różnił się nieco od pierwotnych założeń. Rząd zrezygnował z wcześniejszej koncepcji krzyżowania linii kolejowych w Baranowie na rzecz tzw. koncepcji „Y”.

Pomysł zmieniony przez premiera Tuskowi nie spotkał się z aprobatą wszystkich, zwłaszcza że projekt ten był priorytetem poprzedniej partii rządzącej. Wizja przedstawiona przez Tuska została skrytykowana przez prawicę. Donald Tusk o CPK wypowiedział się w niedzielę na temat projektu na platformie społecznościowej X. „Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października. Ruszamy z budową komunikacji przyszłości. I żadne trollowanie tego nie zmieni” – napisał Tusk. „Centralne Przewalanie Kasy” to ironicznego znaczenia rozwinięcie skrótu CPK. Według zwolenników PiS, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego miał sprowadzać się do marnotrawienia środków publicznych przez poprzednią ekipę rządzącą.

Koncepcja „Y” to linia kolejowa dużej prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie rozgałęziająca się w okolicach Sieradza w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi przeznaczone do kursowania na tej linii mają rozwijać prędkość od 300 do 320 km/h.

Andrzej Duda, doradca prezydenta, wypowiedział się na temat CPK podczas swojej obecności w Radiu ZET w niedzielę. – Pan prezydent nie zrezygnuje z tego tematu. Chcemy, aby Centralny Port Komunikacyjny został zrealizowany w Baranowie – stwierdził. Rzepecki dodał, że wkrótce Andrzej Duda spotka się z rządem, aby omówić szczegóły dotyczące CPK. – Jedna konferencja Donalda Tuska to za mało – podkreślił.