e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Sportowe

Czy Polska może zaskoczyć na igrzyskach bez jednego z dotychczasowych pewniaków? „Bez wątpienia”

Odcinek 1

Musimy wszyscy na niego chuchać i dmuchać – stwierdza Daniel Pliński, wskazując polskiego siatkarza, od którego on zaczynałby układanie składu podczas igrzysk. Wicemistrz świata 2006 i mistrz Europy 2009 analizuje sytuację ekipy Nikoli Grbicia. Jego zdaniem w Paryżu może zabraknąć gracza, który był w kadrze niemal nieprzerwanie od prawie 10 lat.

Odnosi się także do wątpliwości dotyczących Łukasza Kaczmarka, który rok temu stał się bohaterem kadry, ale teraz przy jego nazwisku pojawił się znak zapytania. Grbić planuje wybrać 12-osobowy skład (z 13. rezerwowym) na igrzyska po turnieju Ligi Narodów w Lublanie, w którym Polacy wezmą udział w tym tygodniu, ale zostawia sobie tu furtkę.

I zdaniem Plińskiego, trenera PSG Stali Nysa i reprezentacji Polski do lat 22, skorzysta z niej. Daniel Pliński: Myślę, że skład będzie podobny do tego, który był ostatnio u trenera Grbicia w ważnych imprezach. Moim zdaniem weźmie pięciu przyjmujących, trzech środkowych i dwóch atakujących.

Ciekawi mnie, czy na rozegraniu postawi na Grzegorza Łomacza, czy też na Marcina Komendę. Janek i Marcin Komenda w ostatnim sezonie ligowym i tego lata wysyłali sygnał do trenera, że są w stanie grać w reprezentacji i bić się o to miejsce w składzie. Już we wcześniejszych latach pokazywali, że prezentują bardzo wysoki poziom.

Jeden niedawno zdobył ze swoim klubem medal mistrzostw Polski, a drugi był blisko awansu do półfinału. To pokazuje, że mamy na tej pozycji z kogo wybierać. Długo mówiliśmy, że nie mamy „rozgrywaczy” – teraz już ich trochę mamy. Szkoleniowiec kadry stawiał dotychczas na Janusza i Łomacza i to mu się sprawdzało, ale ta rywalizacja na pozycji drugiego rozgrywającego może być ciekawa do samego końca.

Osobiście uważam, że Komenda absolutnie może powalczyć z Łomaczem o wyjazd na igrzyska. Tylko czy na innych naszych graczy też będziemy patrzeć przez pryzmat tego, że nie grali jeszcze w igrzyskach? Czy doświadczenie z innych imprez jest potrzebne?

Ale myślę, że nasi debiutanci są w stanie udźwignąć jej ciężar. Pracowałem z Marcinem, a z Grzegorzem nie i nie jestem tu obiektywny. I myślę, że teraz też tak zrobi. To na pewno jest bezpieczna decyzja. Powiedzmy sobie szczerze, każdy z tej piątki aspiruje do tego, by być w 12-osobowym składzie na igrzyska. I każdy z tej grupy sygnalizował, że może grać w szóstce. To już zależy od trenera…

W sumie może też postawić na trzech atakujących. Bo nie oszukujmy się, mamy bardzo mocny środek. Jakub Kochanowski, Norbert Huber i Mateusz Bieniek to obecnie najlepsi gracze na świecie na tej pozycji i z nią nie mamy żadnego problemu.

Tym trzynastym w składzie będzie więc albo piąty przyjmujący, albo trzeci atakujący. Niekoniecznie. Fakt, na atak może zostać przesunięty w razie potrzeby Wilfredo Leon. Ze swoimi warunkami jest w stanie zagrać dobrze na tej pozycji. Musimy wszyscy chuchać i dmuchać na niego.

Bo jak przeanalizujemy wszystkie trzy imprezy z poprzedniego sezonu – turniej finałowy LN, ME i kwalifikacje olimpijskie – to od półfinału we wszystkich meczach Wilfredo był wiodącą postacią. On jest dla mnie kluczowym graczem pod kątem igrzysk.

Odcinek 2

Powiedziałembył z drużyną. Uważałem jednak, że nie pomogę jej wtedy na boisku i lepiej, aby poleciał ktoś w pełni zdrowy. Są trenerzy, którzy mają wielkie zaufanie do swoich żołnierzy, nawet jak ci są „pod formą” czy mają lekki uraz.

Zabierają ich na ważny turniej, bo grupa tego potrzebuje. Myślę, że ze Śliwką może być w tym przypadku być podobnie. Zobaczymy, co się wydarzy, gdy trener Grbić będzie się musiał zmierzyć z taką sytuacją, bo dziś tylko teoretyzujemy.

Absolutnie. Uważam, że Kubiak powinien był być wtedy w składzie. Kaczmarek w poprzednim sezonie zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Był wtedy – i nie ma tu z mojej strony żadnej kurtuazji – najlepszym atakującym świata. Wykorzystał potencjał w stu procentach.

Mam nadzieję, że z dnia na dzień będzie wyglądał lepiej i tej reprezentacji pomoże. On ma tak wiele rozwiązań w ataku – nie wiem, czy ktokolwiek inny na świecie może się z nim pod tym względem równać. Do tego jest jeszcze jedna rzecz.

Nikt na to nie zwraca uwagi, ale on w każdym secie wyszarpuje jedną czy dwie piłki w obronie. To jest bardzo cenny dodatek dla drużyny. Łukasz w formie jest tej reprezentacji bardzo potrzebny. Ktoś może prezentować się wyśmienicie na treningach, ale w meczach o stawkę tego nie widać.

Według mnie decydujący będzie tu aspekt fizyczny – jeśli pod tym względem wszystko będzie ok, to i forma w meczach o stawkę też będzie na wysokim poziomie. Myślę, że to realne. To siatkarz, który nawet jak jest w trochę słabszej dyspozycji, potrafi nadrobić to w innych elementach i ukryć nieco te „ubytki” fizyczne dzięki takiej boiskowej chytrości i odpowiedniemu do sytuacji dobieraniu rozwiązań.

Butym – zdrowy i będący w formie – będzie tu pewniakiem. Trochę czasu mieli, aby dojść do siebie. Zobaczymy, jakie będą efekty. Ale myślę, że jeśli wszystko poszło ok, to powinni pokazać – jak zawsze – wysoki poziom.

Jest w tej kadrze. To facet z uśmiechem na twarzy, oddany tej reprezentacji. Nie obraża się, zawsze jest dla niej. Nie odkryję tu Ameryki – Karol ma swoje atuty i pokazał, że prezentuje wysoki poziom.

Ale tak jak pani powiedziała – trafił na takich trzech gości, z którymi trudno rywalizować. I tak się teraz głośno zastanawiam, czy na świecie jest w ogóle ktoś, kto by mógł.

Pięć czy nawet jeszcze trzy lata temu – absolutnie, jak najbardziej. Ale teraz myślę, że ta trójka jest chyba na wyższym poziomie. Choć doceniam i podziwiam Kubańczyka. Wyznaczał trendy, ale ta nasza trójka zawiesiła teraz poprzeczkę bardzo wysoko.

Kuba od wielu lat gra na bardzo wysoki poziomie. W tym sezonie był zdecydowanie w ścisłym topie w PlusLidze. On poniżej pewnego poziomu nie schodzi. To też dobry duch każdej drużyny, w której gra. Ale myślę, że „Zator” – zdrowy i będący w formie – będzie tu pewniakiem.

Trochę czasu mieli, aby dojść do siebie. Zobaczymy, jakie będą efekty. Ale myślę, że jeśli wszystko poszło ok, to powinni pokazać – jak zawsze – wysoki poziom. Myślę, że trener Grbić dba o komfort zawodników, którzy mają jechać na igrzyska.