e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Co Polacy sądzą o czerwonych paskach na świadectwach? Wyniki sondy.

Zdobywanie czerwonego paska na świadectwie jest formą wyróżnienia osiągnięć w nauce przez uczniów. Aby go uzyskać, trzeba spełnić dwa kryteria.

Pierwszym z nich jest odpowiednia średnia arytmetyczna ocen – wynosi ona co najmniej 4,75. Uczeń musi także otrzymać co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania. Mimo to czerwone paski wywołują sporo kontrowersji.

Coraz więcej osób, w tym polityków i nauczycieli, krytycznie odnosi się do tej formy nagradzania uczniów. Czy należy zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?

Pracownia SW Research przeprowadziła sondę na zlecenie dziennika, w której 800 ankietowanych zostało zapytanych o to, czy „polska szkoła powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?”.

Badanie wykazało, że aż 49,9% respondentów jest przeciwna likwidacji czerwonych pasków, zaś 29,4% opowiedziało się za rezygnacją z nich. 20,7% osób nie miało zdania w tej kwestii.

Blisko 57% osób w wieku między 35 a 49 lat uważa, że polska szkoła nie powinna rezygnować z czerwonych pasków na świadectwach. Taką samą opinię podziela co drugi respondent posiadający wykształcenie średnie.

Badanych z dochodem między 5001 a 7000 zł netto oraz osoby z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców w odsetku 59% resp. 58% uważa, że polska szkoła nie powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach – skomentował wyniki badania senior project manager w SW Research Adam Jastrzębski.

Szefowa MEN: Nie ma atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków

Burzliwą dyskusję na temat czerwonych pasków rozpoczął niedawny wpis małopolskiej kuratorki oświaty Gabrieli Olszowskiej. Na Facebooku napisała: „Dosyć pasków. Sić z paskami. NIE – dla pasków na świadectwie”.

Olszowska zaapelowała również o złożenie wniosku w tej sprawie do MEN. Wpis spotkał się z komentarzami, w których padały m.in. słowa o „lewicowej rewolucji”.

„Jeszcze trochę i zlikwidują szkoły” – komentowali internauci. Wpis został ostatecznie edytowany. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka została zapytana o kwestię czerwonych pasków i podkreśliła: „Znam dyskusje dotyczące świadectw, ale dzisiaj wiem, że rodzice są mega przekonani i nie ma takiej atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków”.