e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Chadecy zainteresowani przyciągnięciem Ukraińców do pracy w Niemczech i zachęceniem ich do powrotu

Współtworzący koalicję rządową socjaldemokraci (SPD) i Zieloni ostro skrytykowali to żądanie. Wiceprzewodniczący klubu poselskiego SPD Dirk Wiese powiedział gazecie, że prezydent Rosji Władimir Putin co rusz każe bombardować cele w całej Ukrainie.

Dobrindt chce teraz wysłać tam z powrotem kobiety i dzieci, które być może straciły już ojców na froncie – powiedział Wiese. CSU (czyli Unia Chrześcijańsko-Społeczna) powinna wstydzić się takich żądań i raz na zawsze usunąć literę „C” oznaczającą chrześcijańskie wartości ze swojej nazwy – dodał.

Zełenski wyraził gotowość do walki z Rosją na jej terytorium. Zaapelował do Zachodu.

Apele o niższy zasiłek

Współprzewodniczący partii Zielonych Omid Nouripour zaznaczył z kolei, że „insynuacje, jakoby Ukraińcy przyjeżdżali do nas z powodu zasiłków, nie uwzględniają horroru wojny Putina”. Nouripour odrzucił również propozycje chadeckich partii CDU i CSU, aby nie przyznawać Ukraińcom od razu zasiłku obywatelskiego, ale skierować ich najpierw do zwykłej procedury azylowej. — Oczywiście musimy jeszcze szybciej zatrudniać Ukraińców – powiedział „Bildowi”. „Ale nowe przeszkody prawne, jakich chce CDU, nie pomogą w tym, a wręcz zaszkodzą”.

Ostatnio kilku ministrów spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych

wezwało do zaprzestania wypłacania zasiłku obywatelskiego uchodźcom wojennym z Ukrainy i przyznawania im jedynie niższych zasiłków dla osób ubiegających się o azyl. Rząd Olafa Scholza odrzucił ten postulat.

„To byłby koniec państwa rosyjskiego!”

Zaskakujące słowa Putina. Chcąc przestraszyć Zachód, ośmieszył własny kraj „Populistyczny nonsens”.

Szef bawarskiej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt zgodził się z krytyką obowiązujących obecnie przepisów. Według chadeka zasiłek obywatelski miał być szybką pomocą na początku rosyjskiej wojny agresji przeciwko Ukrainie, ale już dawno stał się hamulcem przy podjęciu pracy. Zbyt wiele osób z Ukrainy trzyma się tego zasiłku socjalnego zamiast pójść do pracy – stwierdził.

Polityk SPD i ekspert ds. rynku pracy Martin Rosemann zwraca również uwagę, że wiele ukraińskich uchodźców to samotne matki: — Przeszkodą dla ukraińskich uchodźców w podjęciu pracy jest brak opieki nad dziećmi, brak znajomości języka i długi proces uznania kwalifikacji zawodowych — powiedział „Bild am Sonntag”. Propozycję przeniesienia ich z zasiłku obywatelskiego do procedury azylowej nazwał „populistycznym nonsensem”.