e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

10 rosyjskich samolotów zestrzelonych w ciągu tygodnia – tragedia na niebie

Ukraińcy przeprowadzili prawdziwy pogrom rosyjskiej floty samolotów bojowych. Dla Kremla to nie tylko dotkliwa strata, ale również ogromne zmiany w logistyce, by zapewnić bezpieczeństwo innym maszynom i pilotom. Ukraińcy w ten sposób przygotowują się do. SZU podały, że zestrzelono 32 cenne maszyny, a w tym 10 samolotów Su-25, jeden , dwa MiGi-31, 13 , jeden Su-35, jeden Su-35S, dwa A-50, jeden Ił-22M11 i jeden Tu-22M3. Co ciekawe, w pewnym momencie zestrzelono aż 10 samolotów w ciągu zaledwie tygodnia. Największą stratą są jednak dwa oraz jeden ciężki bombowiec Tu-22M3. Tylko te trzy maszyny warte są łącznie nawet 800 milionów dolarów. Ukraińcy zestrzelili aż 32 rosyjskie samoloty — Okupanci wciąż nie zrozumieli, że nie ma sensu latać po naszym niebie — podało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Ataki na rosyjskie samoloty bojowe przyniosły spodziewany efekt. Armia Kremla bardzo mocno i większość akcji realizowana jest z obszarów Rosji, a to zmniejszyło zasięg możliwości bombardowań. Jak tłumaczą analitycy z serwisu Defence Express, można śmiało powiedzieć, że w wyniku tego Rosja zdecydowała się zmniejszyć aktywność w innych częściach frontu, przenieść wojska w okolice miasta Biełgorod, tam zbudować centrum logistyczne i oraz jego stolicę w postaci Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Czyszczenie nieba przed pojawieniem się F-16

Koalicja krajów NATO, w tym. Co ciekawe, w ciągu miesiąca pierwsze F-16 mają pojawiać się na Ukrainie i będą do dyspozycji Sił Zbrojnych. Taką deklarację złożyła właśnie Mette Frederiksen, duńska premier. Myśliwce będą stacjonować w wielu różnych bazach i będą chronione nowymi systemami obrony powietrznej.

  1. Wystrzeliwują one w locie salwę pocisków niekierowanych na ukraińskie pozycje w obwodzie charkowskim, donieckim i ługańskim.
  2. Jednocześnie piloci odpalają też flary, by ukryć się przed ukraińską obroną powietrzną.
  3. Podczas tylko jednego takiego ataku, pociski z Su-25 mogą zniszczyć kilka celów jednocześnie.

Rosjanie często wykorzystują samoloty Su-25 Samoloty szturmowe Su-25 zostały opracowane w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Były produkowane w latach 1978-2017. Napędzane są przez dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz. Każdy posiada 40,2 kN ciągu. Samolot może poruszać się i może osiągnąć pułap 7000 metrów. Przy pełnym zbiorniku paliwa zasięg maszyny wynosi około 510 kilometrów, a przy dodatkowych zbiornikach 1850 kilometrów.

W skład uzbrojenia wchodzi działko GSz-30-2 kalibru 30 mm, bomby o masie do 500 kg (maksymalnie 8 sztuk), kierowane pociski rakietowe naprowadzane laserowo Ch-25ML i Ch-29L, niekierowane pociski rakietowe kalibru od 57 do 370 mm, zasobniki bombowe KMGU-2 i zasobniki strzeleckie SPPU-22-01. Ponadto do samoobrony służą dwa pociski R-60M typu powietrze-powietrze.

  • Zestaw samoobrony posiada również m.in. dozowniki, które zdolne są do wystrzelenia do 250 flar.
  • Podstawowy model Su-25 posiada zamontowany na nosie dalmierz laserowy, który ma zapewnić laserowe odnajdywanie celów.
  • Ponadto w maszynie, który wykorzystywany jest do nawigacji.