e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Polska przemienia się w jedno wielkie megalopolis, Premier: Nowe pociągi osiągną prędkość 300-320 km/h

Informacja ta została przekazana podczas konferencji prasowej w środę. W ramach CPK planowane jest m.in. zbudowanie lotniska w Baranowie oraz kolejek dużych prędkości.

Premier podkreślił, że główną różnicą między nowym CPK a wcześniejszymi planami rządu jest „zaangażowanie całej Polski w ten projekt”. Jak stwierdził premier Tusk, „ten projekt musi uwzględniać to ogromne bogactwo, jakim jest Polska lokalna i model”.

Polska ma stać się ogromnym megalopolis wkrótce. W ramach tego nowoczesnego projektu komunikacyjnego wszystkie duże miasta w Polsce mają być zaangażowane – podkreślił premier.

W projekcie CPK inaczej niż dotychczasowy plan ma zostać zrealizowana koncepcja budowy kolei. Premier oświadczył, że w ramach nowego projektu „będą to koleje, które połączą polskie miasta ze sobą, a także stolicę z większymi miastami w Polsce”.

Chodzi m.in. o trasę między Warszawą a Łodzią, która rozgałęzia się w okolicach Sieradza na Poznań i Wrocław.

Nowy projekt, jak podał premier, będzie miała nazwę „Y”. Oprócz trasy Warszawa-Łódź planowany jest także dojazd między innymi dużymi miastami. Realizacja CPK ma pozwolić na podróż między Warszawą a większością dużych miast w ciągu 100 minut lub mniej. Chodzi m.in. o Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław oraz Łódź, do której dojazd ma zająć „znacznie mniej niż sto minut” – wyliczył premier.

Poza tym, zmiany proponowane w projekcie mają doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby koniecznych wywłaszczeń. Premier zapewnił, że rząd przygotowuje wspólnie z ministrami i wojewodami model wywłaszczeń, który naprawi krzywdy i który nie będzie szkodliwy dla osób, które zostaną wywłaszczone.

Według szefa rządu, liczba koniecznych wywłaszczeń zmniejszy się „radykalnie” głównie z powodu zmiany modelu budowy połączeń kolejowych.