e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Polityczne

Minister obrony Chin grozi Tajwanowi: Uniezależnienie się się nie uda. Planujemy zapobiec temu.

W ten weekend w Singapurze odbywa się poświęcona bezpieczeństwu coroczna konferencja Shangri-La, w której biorą udział ministrowie, wojskowi i eksperci z całego świata. W niedzielę swoje przemówienia ma tu wygłosić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Chiński minister: „Nasza armia zawsze była niezniszczalną i potężną siłą w obronie zjednoczenia ojczyzny”. Głośnym echem na świecie odbiło się przemówienie chińskiego ministra obrony Dong Jun, który ubrany w mundur chińskiej marynarki wojennej w niedzielę rano ostro skrytykował „separatystów” z Tajwanu.

Przypomnijmy, że komunistyczny . – „Chiny zawsze były zaangażowane w pokojowe zjednoczenie, ale perspektywa ta jest podważana przez tajwańskie elementy 'separatystyczne’ oraz zewnętrzne siły” – stwierdził chiński minister. – „Ci separatyści wydali ostatnio fanatyczne oświadczenia, które pokazują ich zdradę narodu chińskiego i swoich przodków. Zostaną przybici do filaru wstydu w historii” – dodał. – „Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zawsze była niezniszczalną i potężną siłą w obronie zjednoczenia ojczyzny i zawsze będzie działać z determinacją i siłą, aby ograniczyć niepodległość Tajwanu i zapewnić, że nigdy nie odniesie sukcesu w swoich próbach” – podkreślił.

Dzień wcześniej amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podkreślał w swoim przemówieniu, że region Indo-Pacyfiku pozostaje głównym przedmiotem zainteresowania Stanów Zjednoczonych, nawet gdy zmagają się one z pomocą w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy i wojną w Gazie. – „Postawię sprawę jasno: Stany Zjednoczone mogą być bezpieczne tylko wtedy, gdy Azja będzie bezpieczna” – mówił Austin. – „Dlatego Stany Zjednoczone od dawna utrzymują naszą obecność w tym regionie” – dodał.

Chiński minister, który wcześniej rozmawiał z Austinem, odniósł się również do relacji Chin z USA. – „Zawsze byliśmy otwarci na wymianę i współpracę, ale wymaga to od obu stron spotkania się w połowie drogi. Uważamy, że potrzebujemy więcej wymiany właśnie dlatego, że istnieją różnice między naszymi armiami” – stwierdził.

Dong Jun odniósł się także do trwającej wojny w Ukrainie. – „Chiny promują rozmowy pokojowe z odpowiedzialnym podejściem. Nigdy nie dostarczyliśmy broni żadnej ze stron konfliktu. Wprowadziliśmy ścisłą kontrolę eksportu produktów podwójnego zastosowania i nigdy nie zrobiliśmy nic, by podsycić konflikt. Stoimy zdecydowanie po stronie pokoju i dialogu” – zapewnił.

Przypomnijmy jednak, że , który ma zająć się kwestią wojny w Ukrainie, bo nie zostały spełnione warunki Pekinu.