e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Polityczne

Minister Kosiniak-Kamysz spełnił wymagania Tuska. Zaprezentował pięć propozycji.

Harmonogram powyborczego poniedziałku jest w rządzie napięty. W Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, a następnie z udziałem prezydenta.

Jak zauważa Wirtualna Polska, Tusk już w piątek przekazał, że minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz został zobowiązany do przygotowania propozycji zmian w polskim prawie, „by przepisy wspierały polskiego żołnierza”. – Jestem przekonany, że w poniedziałek na posiedzeniu rządu minister będzie z tymi propozycjami gotowy – dodał premier.

Rzecznik MON Janusz Sejmej w rozmowie z portalem zapewnił, że Kosiniak-Kamysz spełnił polecenie i propozycje przygotował. „Nie chce jednak doprecyzować, czy będzie to ogólna koncepcja, czy propozycja projektu ustawy” – czytamy dalej.

Z nieoficjalnych ustaleń WP wynika, że propozycje mają dotyczyć zmian w pięciu obszarach. Najpierw ma odbyć się dyskusja wśród ministrów.

  • Zmiana przepisów ma dotyczyć użycia broni oraz zasad postępowania wobec żołnierzy podczas kontaktu i ewentualnego zatrzymania przez Żandarmerię Wojskową.
  • Na stole pojawi się również propozycja dotycząca powołania biura pomocy prawnej i kwestii finansowania prawnego wsparcia.

Pilne posiedzenie RBN. „Dzwonek alarmowy dla całych struktur państwa”

O znaczeniu wyjazdowego posiedzenia RBN mówił na antenie Polsat News szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Głównym tematem ma być bezpieczeństwo na granicy z Białorusią oraz incydent, po którym zatrzymano żołnierzy. – To jest dzwonek alarmowy dla całych struktur państwa – podkreślał Siewiera. – To nie RBN nim jest, ale sytuacja na granicy i zdarzenia przed wyborami – precyzował.

Szef BBN przyznał, że informacja o aresztowaniu żołnierzy na granicy nie dotarła ani do niego, ani do prezydenta. – Waga tego zdarzenia była tak duża, że powinna znaleźć się w osobnej informacji – podkreślał.

– Samo informowanie jest problemem systemowym. Dziś tego rozwiązania nie ma. Jest ono zaproponowane w ustawie prezydenta – dodawał Siewiera.

Jak zaznaczył, celem RBN ma być również dyskusja nad propozycjami prezydenta w sprawie ustawy strategicznej.