e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Polityczne

Konfrontacja na platformie X: Donald Tusk i Viktor Orban w gorącej dyskusji. „To niemożliwe!”

Szanse na niezwykle ważne spotkanie występowania między węgierskim premierem Viktorem Orbanem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem wzbudziły duże zainteresowanie na arenie międzynarodowej. Informacje te zostały ujawnione przez Szabolcsa Panyi, dziennikarza portalu VSquare, a później potwierdzone przez portal Radia Wolna Europa, co wywołało burzę w mediach.

W związku z tymi doniesieniami Donald Tusk poruszył temat podczas platformy X, zwracając się bezpośrednio do Viktora Orbana. „Pogłoski o Twojej wizycie w Moskwie nie mogą być prawdziwe, czyż nie?” – zapytał w czwartkowy wieczór. Szczególne zdziwienie wzbudza to, że niedawno Orban wydawał się dążyć do zbliżenia z Ukrainą, odwiedzając niespodziewanie Kijów.

Podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim premier Węgier poruszał temat zawieszenia broni i pokojowego zakończenia konfliktu, na co prezydent Ukrainy nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Propozycja Viktor Orban, aby najpierw ustalić zawieszenie broni, a następnie przyspieszyć rozmowy pokojowe, miała na celu zwiększenie szans na skuteczne negocjacje.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odnosząc się do wizyty Orbana w Kijowie, wyraził zaskakująco lakoniczne stanowisko, wskazując, że Rosja nie ma oczekiwań co do tej sprawy i nie widzi potrzeby komentowania. Jednocześnie zaznaczył, że Węgry jako przewodniczące Rady UE muszą realizować swoje obowiązki, a sam Orban jest politykiem znającym doskonale sposoby obrony interesów swojego kraju.