Decyzje ZPRE komentowane przez obrońcę Romankowskiego: „Musimy umorzyć postępowanie”
w odpowiedzi na decyzję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchyleniu immunitetu stwierdził, że „podjęcie przez Prokuraturę Krajową jakichkolwiek działań procesowych jest…”.
„Z uwagi na przedstawienia Marcinowi Romanowskiemu zarzutów w dniu 15 lipca 2024 r., a zatem postępowanie – w związku z brakiem zezwolenia ZPRE w tym dniu na ściganie – na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 KPK. Skierowanie wniosku do ZPRE nie ma wpływu na konieczność umorzenia postępowania” – wyjaśniał Bartosz Lewandowski.
Adwokat zaznaczył także, że Marcin Romanowski nadal „w związku z bezskutecznością i nieważnością uchwał Sejmu RP z dnia 12.07.2024 r.”. Przy tym odwołał się do uchwały Sądu Najwyższego z 27 września, w której stwierdzono, że, ponieważ pozostaje nim Dariusz Barski. Lewandowski podkreślił również, że „”, ponieważ Romanowski został „bezprawnie zatrzymany 15 lipca 2024 roku”, a Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa rozpozna zażalenie na zatrzymanie w listopadzie.
W komunikacie z 27 września zapewniono, że „negatywna przesłanka procesowa w postaci 'braku wymaganego zezwolenia na ściganie’ (ochrona immunitetowa) jest przesłanką formalną i usuwalną”. „W przypadku usunięcia ww. przesłanki (uzyskanie zezwolenia na ściganie) postępowanie również w tym zakresie będzie kontynuowane. W takiej sytuacji zajdzie konieczność powtórzenia czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego” – dodano.
O uchyleniu immunitetu Marcinowi przeczytasz w tekście: link. Bartosz Lewandowski (X), Prokuratura Krajowa