e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Alert wydany przez RCB: prognoza burz i opadów gradu. Istnieje ryzyko przerw w dostawie energii elektrycznej.

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi, które w ostatnich dniach występują w Polsce, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ostatnich dniach ostrzega przed upałami czy nadchodzącymi burzami. Jak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższym czasie w przeważającej części Polski są spodziewane burze z gradem.

Prognoza pogody

RCB wydało kolejne ostrzeżenia przed burzami. W sobotę 22 czerwca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejne alerty przed nadchodzącymi burzami oraz możliwymi problemami w dostawie energii elektrycznej. Komunikat wysłano o godz. 7.00. „Uwaga! Dziś (22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – przekazało RCB.

Ten sam komunikat obowiązywał na terenie całej Polski w nocy z 21 na 22 czerwca. Jak poinformowało IMGW, od godz. 7.30 „strefa burz przemieszcza się w pasie od Radomia przez Skierniewice, Brodnicę po Braniewo”.

„W sobotę czeka nas kolejny dzień z gwałtownymi burzami w części kraju. Najsilniejsze z nich rozwiją się na południu i południowym wschodzie. Burze będą aktywne elektrycznie, znowu mogą powodować powstawanie licznych szkód materialnych czy przerw w dostawach prądu” – czytamy też w komunikacie Sieci Obserwatorów Burz.

„Największym zagrożeniem będą intensywne/nawalne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia, opady dużego gradu (do 4/5 cm średnicy, lokalnie możliwy większy), a także silnego/bardzo silnego wiatru, który w porywach może osiągać 100 km/h (lokalnie możliwe porywy powyżej 110 km/h). Istnieje ryzyko rozwoju trąby powietrznej” – dodano.

Co to jest alert RCB? Najważniejsze informacje

Przypominamy, alerty RCB to system ostrzegania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed możliwymi zagrożeniami. Krótkie wiadomości SMS są wysyłane do mieszkańców całej Polski, aby informować m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. „Alert RCB powstaje na podstawie informacji otrzymywanych z ministerstw, służb, urzędów i instytucji centralnych oraz wojewódzkich” – przekazało.