Studenci zaskoczyli Mentzena w dyskusji o płatnych studiach. Oto moje wnioski z rozmów na ten temat.

„`html
Bezpłatne studia – zalety i kontrowersje
27-letnia Agnieszka, absolwentka dziennych studiów polonistycznych, która obecnie studiuje zaocznie psychologię, jest zdecydowaną zwolenniczką darmowej edukacji wyższej. Uważa, że darmowe studia wyrównują szanse społeczne i jest oburzona planami ich odpłatności zaprezentowanymi przez Sławomira Mentzena w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim.
Koszty i wykluczenie społeczne
Mentzen stwierdził, że w idealnym świecie studia byłyby płatne, co wywołało szeroką debatę. Agnieszka, która codziennie dojeżdżała z Sochaczewa do Warszawy na zajęcia, zauważa, że studenci z małych miast już teraz są wykluczeni. Płatność za studia mogłaby dodatkowo ograniczyć im dostęp do edukacji, szczególnie tym, którzy muszą pokrywać koszty wynajmu mieszkania.
Znaczenie wykształcenia
Z kolei Sebastian, który z Lubelszczyzny przeniósł się do Warszawy na studia, podkreśla, że wykształcenie stało się standardem, dającym poczucie wyższości w społeczeństwie. Utrzymuje się dzięki pracy, ponieważ jego rodzice nie mogli sobie pozwolić na pokrycie kosztów jego życia w stolicy.
Koszty kształcenia medycznego
Właśnie te argumenty Mentzena, że Polska finansuje kształcenie lekarzy, którzy ostatecznie wyjeżdżają na Zachód, wywołały burzę. Rezydentka Nicola Dyrek podkreśla, że mimo darmowego kształcenia, jej generacja i tak ponosi koszty, np. w formie wolontariatów i dodatkowych kursów, na które wydają własne pieniądze.
Wybory młodych ludzi
Kuba, student na studiach dziennych w Warszawie, dodaje, że koszt wynajmu pokoi i mieszkań jest już absurdalnie wysoki. Wskazuje na trudności w łączeniu pracy z nauką, co przy płatnych studiach byłoby niemal niemożliwe dla wielu osób nie mających wsparcia finansowego ze strony rodziców.
Nowe wyzwania dla młodzieży
Starsze osoby, takie jak 35-letnia Joanna, zaznaczają, że darmowe studia były często jedynym sposobem na uzyskanie wyższego wykształcenia. Dla wielu młodych ludzi, takich jak Karolina, dodatkowe stypendium nie pokryłoby pełnych kosztów życia i studiowania.
Społeczne implikacje i odpowiedzi ekspertów
Mentzen, sugerując, że Polska powinna wzorować się na krajach takich jak USA czy Wielka Brytania, gdzie studia są płatne, spotkał się z krytyką ekspertów, w tym dr Pawła Maranowskiego. Socjolog podkreśla, że amerykański system edukacji opiera się na silnych fundacjach, które zapewniają stypendia, czego w Polsce brakuje.
Populizm a rzeczywistość
Dr Maranowski zauważa, że populistyczne wypowiedzi Mentzena mogą przyciągać młodych ludzi, jednak pomysł płatnych studiów może się okazać dla niego politycznym „strzałem w kolano”, zwłaszcza że duża część studentów, jego potencjalnych wyborców, studiuje za darmo na uczelniach publicznych.
„`