e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Kraje Grupy Wyszehradzkiej zaczynają tracić cierpliwość do premiera Orbána. „Ostatnie ostrzeżenie”

Ważnym sojuszem w Europie Środkowej i Wschodniej jest Bukareszteńska Dziewiątka. Powołana w 2015 roku grupa obejmuje Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry – kraje, które dawniej były częścią bloku sowieckiego, a obecnie należą do NATO i Unii Europejskiej. Ich przywódcy regularnie spotykają się, aby omawiać wspólne podejście do polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza związanej z obroną wschodnich granic.

Według informacji prasowej, na ostatnich spotkaniach We­gry zawetowały wspólne konkluzje grupy dotyczące zwiększenia wsparcia dla Ukrainy oraz działań NATO mających na celu wzmocnienie wsparcia militarnego dla tego kraju. Taktyka blokowania przez Węgry pomocy dla Ukrainy w UE i przyspieszenia jej starania o członkostwo w sojuszu spowodowała, że niektórzy sojusznicy stracili cierpliwość.

Zgodnie z informacjami pochodzącymi z „FT”, Węgry ponownie odmówiły zatwierdzenia projektu oświadczenia uzgodnionego przez pozostałe kraje B9 przed spotkaniem w Rydze. Dyskusje na temat wykluczenia Węgier z grupy są bardzo poważne i zapewne spotkanie w obecnym formacie może być ostatnim.

Premier Viktor Orban w maju tego roku stwierdził, że starania się on „przedefiniować” warunki członkostwa Węgier w NATO ze względu na niechęć sojuszu do wsparcia Ukrainy w wojnie. Mimo to Węgry zostały zaproszone na szczyt B9 w Rydze 11 czerwca, a kancelaria prezydenta Litwy podkreśliła, jak ważne jest pozostanie Węgier w NATO i UE.