e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Zagrożenie dla kolei w Polsce: Kradzież systemów sterowania pociągami grozi zatrzymaniem linii. WP ostrzega przed podejrzeniem rosyjskim.

Nieznany sprawca w sobotę, 15 czerwca, dokonał kradzieży dwóch kompletnych urządzeń systemu radiołączności kolejowej, które służą do sterowania ruchem pociągów w Polsce – informuje Szymon Jadczak. Osoba odpowiedzialna za kradzież nie została zatrzymana przez pracownika przebywającego na portierni. Skradzione systemy umożliwiają m.in. wysyłanie sygnału radio-stop, który natychmiastowo zatrzymuje pociąg poprzez uruchomienie hamulców, uniemożliwiając działanie maszynisty.

Z danych opublikowanych przez wp.pl wynika, że złodziej odebrał systemy dyspozytorskie o nazwie F-804/2/M. Oprócz funkcji nadawania radio-stop, urządzenia te służą do zdalnego zarządzania ruchem na wyznaczonym odcinku, jak również do prowadzenia i nagrywania rozmów pomiędzy dyżurnym ruchu a maszynistą. Jeden z anonimowych informatorów WP wyjaśnił, że „poprzez te urządzenia można podsłuchiwać i rejestrować informacje o ruchu pociągów na całej trasie objętej systemem”.

W sierpniu 2023 roku pisałyśmy o skutkach nadania sygnału radio-stop. Jednakże, próbowano również pozyskać dane niezbędne do obsługi systemów i uzyskania dostępu do sieci PKP PLK, odpowiedzialnej za tory w Polsce. Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą dochodzenie w sprawie kradzieży urządzeń oraz próby wyłudzenia danych. Jacek Dobrzyński, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w rozmowie z dziennikarzem WP, powiedział: „Zabezpieczono monitoring, prowadzone są analizy poszczególnych wątków. W tej chwili nie wykluczamy żadnych scenariuszy”. Z nieoficjalnych rozmów z przedstawicielami służb wynika, że badany jest również aspekt ewentualnego udziału służb rosyjskich lub białoruskich w kradzieży systemów kolejowych.

W zeszłym tygodniu, 17 lipca, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się w Wilnie z władzami Litwy, aby omówić kwestie przeciwdziałania dezinformacji oraz cyberbezpieczeństwa. Podczas spotkania z szefem resortu transportu Litwy, Mariusem Skuodisem, kanclerką rządu Giedre Balčytyte i ministrem obrony Laurynasem Kascziunasem, przedstawiciel polskiego rządu wyraził gotowość do podpisania wzajemnej umowy pomiędzy Działem Przeciwdziałania Dezinformacji w narodowym instytucie badawczym NASK a instytucjami litewskimi. Minister Gawkowski wyraził nadzieję, że porozumienie zostanie zawarte w najbliższych tygodniach, co umocni wymianę informacji. Minister podkreślił znaczenie współpracy w celu rozwoju sieci szerokopasmowej i zapewnienia dostępu do internetu w miejscach łączących Warszawę i Wilno, zwłaszcza przy międzynarodowych trasach transportowych, takich jak Via Baltica i Rail Baltica, gdzie istotne jest zapewnienie dostępu do sieci 5G.