Wzruszające przemówienie abp. Galbasa: Apel o ludzi pokoju

„`html
Potrzebujemy dzisiaj ludzi sumienia, a nie tylko ludzi interesów. Możemy się różnić, spierać, ale nie możemy się nienawidzić, wyzywać i obrażać – mówił arcybiskup Adrian Galbas podczas Mszy świętej z okazji 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej w archikatedrze warszawskiej. Dodał również: „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam bezład i występek”.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej
W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej w archikatedrze pod wezwaniem Jana Chrzciciela odbyła się Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonania z woli Stalina w 1940 roku na polskich oficerach oraz tych, którzy zginęli lecąc w 2010 roku na obchody do Katynia. Przewodniczył jej metropolita warszawski abp Adrian Galbas, koncelebrował m.in. bp Tadeusz Bronakowski i kilkunastu księży. Wśród uczestników byli prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz córka Lecha i Marii Kaczyńskich – Marta Kaczyńska, a także wielu polityków PiS.
Tragedia katyńska i katastrofa smoleńska
W homilii abp Galbas przypomniał tragiczne wydarzenia z 1940 roku, kiedy to w lasach Katynia, w Twerze, Charkowie, Miednoje, Kozielsku, Bykowni oraz innych znanych i nieznanych miejscach straceń z woli Stalina zamordowano prawie 22 tysiące polskich jeńców z obozów i więzień NKWD. Celem tych działań było fizyczne wyeliminowanie polskiej elity, która mogła zagrozić sowieckim planom względem Polski.
Tragicznymi skutkami obarczona wojna
Abp Galbas podkreślał także, że katastrofa samolotu pod Smoleńskiem sprzed piętnastu lat była największą polską tragedią w okresie pokoju, w której zginęła elita ówczesnej Polski, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej tragedii, a jej bolesne konsekwencje odczuwamy na bieżąco. Paradoksalnie, poprzez katastrofę to właśnie kłamstwo katyńskie stało się bardziej znane na całym świecie.
Przesłanie pokoju w czasach konfliktów
Nawiązując do obecnej sytuacji geopolitycznej, arcybiskup zwrócił uwagę, że wojna przestała być nam odległa i teoretyczna, a stała się rzeczywistością, która budzi nasze obawy o los Polski i jej bezpieczeństwo. Przywołując nauczania ojców Soboru Watykańskiego II, podkreślił, że prawdziwy pokój wymaga budowania zgody i nie jest tylko brakiem wojny, lecz ciągłym procesem budowania zrozumienia.
Nadzieja i wyzwania dla przyszłości
Na zakończenie arcybiskup szczerze apelował o wychowywanie nowego pokolenia w duchu mądrości, roztropności, miłości bliźniego, moralnej spójności i odwagi politycznej. Czy ofiary Katynia i tragedii smoleńskiej nie przypominałyby nam dzisiaj o potrzebie wznoszenia mostów porozumienia?
„`