Trzaskowski stanowczo odpowiada Tuskowi: „Termin 'demokracja walcząca’ mi nie odpowiada”

Trzaskowski stanowczo odpowiada Tuskowi: "Termin 'demokracja walcząca' mi nie odpowiada"

„`html

– Ja bardzo nie lubię takiego terminu jak „demokracja walcząca”, ponieważ często sugeruje, że demokracja ma za zadanie walczyć. Dzisiaj potrzebna nam jest bardziej zaangażowana forma demokracji – stwierdził Rafał Trzaskowski podczas wizyty w Kielcach 17 kwietnia.

Wizja zaangażowanej demokracji

Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zaskoczył, gdy wyraźnie zdystansował się od słów przewodniczącego swojej partii. Warto przypomnieć, że Donald Tusk wspomniał o potrzebie działania w kategoriach „demokracji walczącej” jesienią 2024 roku.

– Mamy dzisiaj potrzebę działania w kategoriach demokracji walczącej. Pewnie nie raz jeszcze popełnimy błędy lub czyny, które według niektórych autorytetów prawnych będą niezgodne z prawem, ale nic nie zwalnia nas z codziennego działania – przekonywał Donald Tusk wtedy.

Budowanie zaufania i autorytetów

W Kielcach, Rafał Trzaskowski podkreślał: – Autorytety powinny się opierać na zaufaniu, a to właśnie na tym dziś powinno nam zależeć. Nie jesteśmy zainteresowani tworzeniem bojówek, które będą zakłócały pamięć powstańców warszawskich. Chodzi o inwestowanie w prawdziwe autorytety, które są dla nas najważniejsze. Ale autorytety nie pojawią się, jeśli nie będziemy tworzyć zaufania.

Kontynuował, podkreślając, że wszyscy jesteśmy dumni ze swojej historii i to ona powinna być naszą inspiracją. – Nikt nie musi narzucać nam autorytetów, bo my wiemy, które są dla nas kluczowe – mówił Trzaskowski.

Relacje międzynarodowe i reformy

Wzmocniona demokracja

W kontekście wzmocnienia demokracji, Trzaskowski zauważył, że aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo, konieczne są jak najlepsze relacje zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Unią Europejską.

Reforma Unii Europejskiej

Trzaskowski przekonywał: – Nie możemy po prostu krytykować Unii Europejskiej, ani obiecywać, że z niej wyjdziemy, co proponują niektórzy. Powinniśmy ją reformować od środka. Dążymy do momentu, gdy Unia Europejska zacznie przemawiać naszym głosem.

„`