e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Naukowe

Telefony komórkowe nie są przyczyną raka – potwierdza WHO

Chociaż podczas codziennych zajęć używamy wielu urządzeń elektronicznych, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych, to właśnie Bo przecież trzymamy je tak blisko głowy, że muszą być przyczyną raka tego obszaru, prawda? Zdecydowanie nie, nawet jeśli Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) stwierdziła w 2013 roku, że mogą „potencjalnie” być przyczyną nowotworów.

Smartfony nie są przyczyną nowotworów

A przynajmniej tak sugeruje nowe badanie zlecone przez WHO, w ramach którego Australijska Agencja Ochrony przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego (ARPANSA) przeprowadziła systematyczny przegląd ponad 5 tys. badań na ten temat. Eksperci najpierw wyselekcjonowali te najbardziej rygorystyczne naukowo i wykluczyli te słabe, a następnie dokonali ostatecznej analizy, skupiając się na nowotworach ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu, opon mózgowych, przysadki mózgowej i ucha), nowotworach ślinianek i guzach mózgu.

Wyniki? Badania pokazują. Nie ma związku, nie zaobserwowano również związku z długotrwałym używaniem telefonów (ponad 10 lat) ani z ilością korzystania z telefonów (liczbą połączeń lub czasem spędzonym na rozmowach telefonicznych). Autorzy przeglądu zaznaczają też, że są pewni swojej pracy, bo przemawiają za nią konkretne liczby: „Mimo gwałtownego wzrostu liczby użytkowników telefonów komórkowych, wskaźniki zachorowalności na raka mózgu pozostają stosunkowo stabilne.”

Cieszy nas, że wyniki systematycznego przeglądu WHO są zgodne z tymi dowodami, które wskazują, że liczba przypadków nowotworów mózgu nie wzrosła. Jednocześnie podkreślają, że chociaż możemy być dość pewni, że nie istnieje związek między korzystaniem z telefonów komórkowych a nowotworami mózgu, a narażenie na fale radiowe z technologii bezprzewodowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, to ważne jest kontynuowanie podobnych badań, bo technologia szybko się zmienia. W związku z tym.

Przypominają też, że. W tym badającego płodność mężczyzn, który nie wykazał związku między telefonami a spadkiem liczby plemników i dotyczącego płodności kobiet, który z kolei wykazał związek między falami radiowymi a niską masą urodzeniową, jednak pojawiał się on dopiero, gdy mowa było o ekspozycji na wartości znacznie przekraczające dopuszczalne limity bezpieczeństwa.