e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Skandal wśród studentów: Usunięci z uczelni za nielegalne wizy. „Wielu nie przetrwało pierwszego roku”

Najnowsze trendy w edukacji wyższej w Polsce pokazują, że kraj ten przyciąga coraz większą liczbę studentów zagranicznych, ale niestety wiele z nich nie kończy studiów. Dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazują, że z ponad 321 tys. studentów przyjeżdżających do Polski w ciągu ostatniej dekady, co drugi nie dotrwał nawet do drugiego roku nauki.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero. Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porta. Mauris massa. Vestibulum lacinia arcu eget nulla.

Audyt systemu wizowego w Polsce

Z przeprowadzonego audytu systemu wizowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i MSZ wynika, że obcokrajowcy często nadużywają zbyt łatwej rekrutacji na studia w Polsce, a ich prawdziwym celem jest podjęcie pracy lub emigracja do innych krajów strefy Schengen. Polska wiza studencka okazała się więc łatwą bramką do wjazdu do Europy, co potwierdzają liczby studentów przyjeżdżających do kraju.

Liczba studentów zagranicznych w Polsce

Według dostępnych danych w 2014 roku w Polsce studiowało ponad 41 tys. studentów zagranicznych, natomiast obecnie jest ich już ponad 98 tys. z czego największą grupę stanowią studenci z Ukrainy. Oprócz tradycyjnych kierunków, na uczelnie w Polsce przybywają również studenci z egzotycznych krajów, takich jak Mauritius czy Seszele.

  • W przeciągu ostatniego roku akademickiego do Polski przyjechało ponad 100 tys. studentów zagranicznych.
  • Po pierwszym semestrze jednak ponad 5 tys. z nich zniknęło z uczelnianych rejestrów.

Proces rekrutacji zagranicznych studentów

Z danych Ministerstwa Nauki wynika, że głównie uczelnie niepubliczne przyciągają studentów zagranicznych do Polski. Tacy studenci płacą czesne, ale nie ma gwarancji, że będą regularnie uczęszczać na zajęcia. Polska wiza studencka jest ważna maksymalnie przez rok, ale nie ma wymogu znajomości języka polskiego ani kontroli obecności na zajęciach.

  1. Na początku pobytu studenci muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu na studia oraz dowód opłacenia nauki.
  2. Obecnie rozważane jest wprowadzenie procesu preselekcji kandydatów, w celu sprawdzenia, czy spełniają oni minimalne wymogi, w tym językowe.
  3. Istnieje także propozycja wprowadzenia obowiązku posiadania konta bankowego z zablokowaną minimalną kwotą środków na pierwsze miesiące pobytu, co wynosi obecnie 1270 złotych.