Pułapki stawiane przez ludzi

„`html
Kongres HR SEG: Trendy i problemy na rynku pracy
Co roku w ramach Kongresu HR SEG omawiane są najnowsze trendy i wyzwania na rynku pracy oraz sposoby radzenia sobie z nimi. W tym roku skupiamy się na kwestiach wynikających z długotrwałego rynku pracownika, jak i konieczności restrukturyzacji zatrudnienia.
Niedobór rąk do pracy
Od kilku lat zmagamy się z brakiem pracowników, co wymusza działania w różnych obszarach. Priorytetem jest dbałość o dobrostan pracowników. Praca zdalna jest jednym z rozwiązań, ale istotne jest również poszanowanie prawa do bycia offline. Będziemy omawiać regulacje na poziomie unijnym i krajowym oraz stosowane obecnie praktyki.
- Zapewnienie komfortu pracy wolnej od mobbingu i dyskryminacji.
Pojęcia te zyskały nowe znaczenie, a pracodawcy muszą być świadomi obowiązków i związanych z nimi ryzyk.
Wzrost aktywności zawodowej kobiet
Dążenie do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet jest kolejnym istotnym obszarem. Nowe regulacje wymagające większej przejrzystości wynagrodzeń mogą pomóc w ograniczeniu luki płacowej. Właściwe wdrożenie tych przepisów może przynieść znaczące zmiany społeczne.
Choć zaangażowanie kobiet wzrośnie, problem niedoboru pracowników nie zostanie rozwiązany bez strategicznego planowania zasobów w erze deficytu talentów. Musimy uwzględniać potrzeby pracowników, inaczej realizacja celów stanie się trudniejsza lub niemożliwa.
Elastyczność zatrudnienia i ochrona wartości niematerialnych
Elastyczne i różnorodne formy zatrudnienia mogą łagodzić problem niedoboru pracowników, jednak istnieje ryzyko związane z ochroną know-how i tajemnicy pracodawcy. Pracodawcy muszą być ostrożni w balansowaniu między zabezpieczeniami a utratą wartości intelektualnych.
Nowoczesne technologie w HR
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w rekrutacji i onboardingu pracowników, a także do oceny ich efektywności. Jednak narzuca to nowe wyzwania etyczne i prawne. Ważne, aby unikać zaszytych w algorytmach treści dyskryminacyjnych, co jest łatwe do wykrycia.
Wyważony proces restrukturyzacji
Choć brakuje pracowników, w różnych branżach mogą występować rozbieżności między wymaganymi kwalifikacjami a umiejętnościami. Restrukturyzacja zatrudnienia to złożony proces, zwłaszcza pod względem komunikacyjnym i prawnym. Warto zwrócić uwagę na poprawne rozwiązywanie umów o pracę, gdyż stało się to rzadszą umiejętnością.
Wszystkie te aspekty są istotne, aby pracodawcy mogli nadal efektywnie operować na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.
„`