e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Podniesienie stawek podatkowych w Polsce. Minister finansów jednoznacznie określił plany na przyszłość.

Minister finansów Andrzej Domański w wywiadzie dla tygodnika „Newsweek” oświadczył, że w jego ocenie, rząd ma też margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o poziom długu publicznego w relacji do PKB.

„W Ministerstwie Finansów ciągle analizujemy stronę dochodową budżetu, ale w tej chwili powiedział Domański w poniedziałkowym „Newsweeku”.

Zapewnił też, że nie zostanie zmieniony, bo taka jest wola Polaków, trzeba tworzyć warunki do tego, żeby ludzie mogli i chcieli być dłużej aktywni zawodowo i żeby wszyscy więcej oszczędzali na emeryturę – stwierdził minister.

W jego ocenie, dobrym sposobem na to są ale „będziemy pracować nad innymi pomysłami”. Domański podkreślił także, że scenariusze, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przewidujące, że dotyczą długu liczonego według metodologii unijnej.

Ta do długu zalicza zadłużenie budżetu państwa, samorządów i pozabudżetowe zobowiązania, np. Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju. „Zapis ustawowy dotyczy natomiast długu liczonego według krajowej definicji. Czyli – zaznaczył minister.

Jak dodał, rząd stawia na szukanie sposobów na zwiększenie dynamiki PKB i na budowanie trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki. „Na bazie tego – stwierdził Domański.

Mówił także o wyzwaniach inwestycyjnych stojących przed państwem. Zdaniem Domańskiego są one „potężne” i rząd, jeśli chodzi o ich finansowanie, nie może polegać tylko na budżecie i na sektorze bankowym.

Musi do nich zaangażować także kapitał prywatny. „Będziemy przedstawiać rozwiązania, które sprawią, że będzie on więcej inwestował” – powiedział.

Odniosł się także do kwestii „To danina, którą w Polsce płacą niektóre instytucje finansowe od nadwyżki sumy wartości aktywów podatnika ponad kwotę 4 mld zł.

Rząd zdaje sobie sprawę z mankamentów podatku bankowego i jest otwarty na rozmowy o jego konstrukcji – wskazał minister finansów. Ale dodał, że „Ten dylemat powinno pomóc rozwiązać bardzo szybko rosnące zainteresowanie Polaków naszymi obligacjami. Miesiąc temu sprzedaliśmy to dobry sygnał dla stabilności finansów państwa” – stwierdził Andrzej Domański.