e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Osobista emerytura za granicą: kluczowe informacje

Rynek pracy Wyrzucą z pracy prawie 2 tysiące osób! Masowe zwolnienia w trzech firmach

Imigracja 10 tys. zł na uchodźcę w Polsce? Urząd do spraw cudzoziemców ujawnia kwoty

Domowy budżet Kosmiczna podwyżka ogrzewania domów. Bruksela nie ma litości dla Polaków

Transport PKP Intercity obniży ceny biletów? Kolejna konkurencja na kolei

Notowania walut Ile kosztuje euro, dolar i frank? [25.06.2024]. Aktualne kursy walut

Spis treści

Dwie emerytury, w tym jedna zagraniczna

Gdy mieszkasz w Polsce, a pracowałeś także za granicą

Jak wyliczana jest emerytura krajowa i zagraniczna

Dwie emerytury, w tym jedna zagraniczna

Jeżeli pracowaliśmy w którymś z państw członkowskich Unii Europejskiej czy państwach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), możemy jednocześnie otrzymywać dwie emerytury . Jeżeli pracowaliśmy w kraju Unii Europejskiej i w Polsce, to w momencie osiągniecia wieku emerytalnego należy wystąpić o przyznanie świadczenia w obu tych krajach.

W Polsce obowiązujący wiek emerytalny to 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. W Polsce, po wystąpieniu o przyznanie świadczenia zostanie ono wypłacone przez ZUS, a zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa będzie wypłacać emeryturę za okres pracy w danym kraju UE.

  • Gdzie złożyć wnioski?

Osoba mieszkająca w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej i posiadająca w tym kraju okresy ubezpieczenia powinna także z wnioskiem o emeryturę z Polski zgłosić się do instytucji ubezpieczeniowej w miejscu zamieszkania.

Ważne! Przepisy unijne nie określają wspólnego stażu emerytalnego dla krajów członkowskich, jednak jeśli nie posiadamy wystarczającego okresu ubezpieczenia w którymkolwiek z krajów, w którym pracowaliśmy, okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą są sumowane.

  1. Gdy mieszkasz w Polsce, a pracowałeś także za granicą

Mieszkając w Polsce i mając okresy zatrudnienia za granicą, składa się wniosek w Polsce, do ZUS-u. We wniosku wpisuje się okresy zatrudnienia za granicą i dołącza się do niego wypełniony formularz E207PL, dostępny w placówce ZUS.

Na podstawie danych wskazanych we wniosku, wniosek wraz z formularzem ZUS skieruje do swojego wydziału realizującego umowy międzynarodowe. Wydział specjalizujący się w rozpatrywaniu wniosków z okresami polskimi i zagranicznymi, po otrzymaniu wniosku rozpatrzy go na podstawie polskiego ustawodawstwa oraz skompletuje i prześle wniosek do instytucji zagranicznej.

Do momentu, gdy wszystkie, polskie i zagraniczne instytucje nie wydadzą decyzji, postępowanie będzie koordynowane przez taki wydział, co jest pomocne i wygodne dla przyszłego emeryta.

Polecany artykuł: Jak wyliczana jest emerytura krajowa i zagraniczna

Emerytura dla osoby, która pracowała w Polsce oraz za granicą

Emerytura dla osoby, która pracowała w Polsce oraz za granicą składa się z tylu części, w ilu krajach pracowała ona dłużej niż 1 rok.

Przykład 1. Emerytura z Niemiec

Przyznawana jest po osiągnięciu obowiązującego tam wieku emerytalnego (65 lat i 11 miesięcy dla kobiet i mężczyzn) oraz przedstawieniu dowodu na pracę w tym kraju przez co najmniej rok. Oprócz tego jest wymóg opłacania składek przez tak zwany czas wyczekiwania, czyli przez pięć lat.

Wniosek o emeryturę z Niemiec można złożyć online, pocztą lub osobiście. Procedura przyznania świadczenia nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Do przyznania niemieckiej emerytury potrzebne są następujące dokumenty:

  • kopia dokumentu tożsamości,
  • numer ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherungsnummer),
  • dane o ubezpieczeniu zdrowotnym i ubezpieczeniu pielęgnacyjnym,
  • numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer),
  • numer konta bankowego,
  • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie,
  • akty urodzenia dzieci (nie zawsze)

Przykład 2. Emerytura z USA

Amerykańska emerytura w pełnej wysokośc i jest przyznawana po przekroczeniu 65. roku życia . Jeżeli emeryt zdecyduje się na świadczenie np. trzy lata przed osiągnięciem tego wieku, otrzyma 70 proc. emerytury. Emerytura z USA jest dużo wyższa niż polska.

Jeśli chcielibyśmy pobierać obie emerytury, polską i amerykańską, od emerytury amerykańskiej zostanie nam odjęte pół emerytury polskiej.

Jeżeli mieszkamy w USA, wniosek o amerykańskie świadczenie emerytalne możemy złożyć w terenowym biurze Social Security Administration (SSA) – field office, które jest właściwe dla miejsca zamieszkania w USA.

Biuro to przyjmuje wnioski o świadczenie polskie i amerykańskie, a następnie przekazuje do SSA w Baltimore, gdzie rozpatrywany jest wniosek o świadczenie amerykańskie. Natomiast wniosek o świadczenie z polskiego ZUS przekazuje do I Oddziału ZUS w Warszawie.

QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te przedmioty?