e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Niemcy postanawiają sprzedać majątek w celu sfinansowania remontu kraju. Nowa polityka prywatyzacyjna jako odpowiedź na potrzeby finansowe państwa.

Rząd Federalny Niemiec podjął decyzję o sprzedaży części posiadanych akcji Deutsche Telekom, największego operatora telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej, w celu pozyskania środków na inwestycje infrastrukturalne oraz zmniejszenia deficytu budżetowego.

Rząd Niemiec za pośrednictwem państwowego banku rozwoju KfW sprzedał inwestorom instytucjonalnym 110 mln akcji Deutsche Telekom o wartości 2,5 miliarda euro. Spowodowało to zmniejszenie udziału w akcjonariacie do 27,8 proc., ale nadal pozostał największym akcjonariuszem. Wartość Telekomunikacyjnego giganta, do którego należy m.in. T-Mobile Polska, na giełdzie we Frankfurcie wynosi około 110 mld euro.

Transakcja spowodowała, że inwestorzy na starcie sesji we wtorek przecenili akcje Deutsche Telekom o 2,8 proc. W odpowiedzi spółka ogłosiła zwiększenie programu skupu akcji własnych o 600 mln euro.

Niemieckie ministerstwo finansów podało, że wpływy z transakcji zostaną przeznaczone na dokapitalizowanie państwowego operatora kolejowego Deutsche Bahn oraz na rozbudowę niemieckiej infrastruktury kolejowej, drogowej i energetycznej, która wymaga pilnych remontów.

Sprzedaż akcji Deutsche Telekom wpisuje się w strategię „odpowiedzialnej polityki prywatyzacyjnej” według ministerstwa finansów. Bank KfW pozyskał wcześniej 2,2 miliarda euro sprzedając udziały w Deutsche Post.

Rząd Niemiec zmaga się z bardzo dużą dziurą budżetową i koniecznością znalezienia dodatkowych źródeł finansowania. W związku z tym podobne kroki podjęły inne państwa, jak Arabia Saudyjska, sprzedająca pakiet akcji Saudi Aramco w celu wsparcia budżetu.

Budżet federalny Niemiec na rok 2024 zakłada zaciągnięcie nowego długu w wysokości 39 mld euro, po rekordowych deficytach w latach poprzednich z powodu pandemii. Sytuacja ta jest istotnym czynnikiem w spadku pozycji Niemiec w gospodarczym rankingu.