e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Naukowe

Niedługo zorza moze zaszalec nad Polską. Gotowe aparaty!

Na niebie panuje istotnie wybuchowa atmosfera. Dopiero co miała miejsce emisja rozbłysku klasy X2,9. Niedawny koronalny wyrzut masy (CME) nie dotarł jeszcze do Ziemi, ponieważ obszar AR3664 jest nieco skierowany w przeciwnym kierunku. Jednak wkrótce to się zmieni. Jeśli plamy zachowają wysoką aktywność, to AR3664 wróci do przodu, co może skutkować zorzami już w czerwcu.

Niedawno w kierunku Ziemi leciało aż pięć znaczących CME. Kilka z nich dotarło do naszej planety, co spowodowało różne zjawiska atmosferyczne. Wszystko to miało miejsce z powodu niezwykle silnej aktywności potężnej grupy plam słonecznych AR3664, której rozmiary dorównują wielkości Jowisza. Krótko po tym ta sama grupa plam wywołała kolejny bardzo intensywny rozbłysk.

Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej, będące częścią Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery, poinformowało o tych zdarzeniach, określając je jako spektakularne. Niestety żaden z nich nie dotarł do Ziemi, ponieważ AR3664 była akurat odwrócona od naszej planety.

AR3664 obraca się znowu w kierunku Ziemi wraz z obrotem Słońca. Specjaliści uważają, że wtedy można spodziewać się największej aktywności Słońca, podobnie jak ostatnio. Oznacza to, że jeśli dojdzie do silnego wybuchu, skutki mogą być znaczące.

„Ładnie się to zbiega. Jak tylko plama słoneczna zacznie pojawiać się, będziemy śledzić to z zainteresowaniem” – powiedział Ryan French, ekspert z National Solar Observatory (NSO) w Kolorado.

Polowanie na zorzę

Badacze zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów w najbliższych dniach. W rzeczywistości, na wypadek powtórzenia się ekstremalnej aktywności geomagnetycznej z poprzedniego miesiąca, warto być przygotowanym z aparatem i znaleźć dogodne miejsce obserwacji, wolne od sztucznego oświetlenia. Wtedy na fotografii uchwytne będą różne kolory zorzy.

Jak donoszą badacze, nawet po 6 czerwca w tym roku nadal mogą się pojawić zorze. Plamy słoneczne wykazują obecnie większą aktywność i pojawiają się częściej, wywołując także intensywniejsze rozbłyski słoneczne podczas trwającego sezonu.