e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Kwartet reżimów deklaruje chaos i grozi obaleniem USA i Zachodu. Zobacz, jakie plany szykują te cztery państwa.

Autokraci wspierają się nawzajem. Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu, był niezwykle dosadny podczas niedawnej wizyty w Europie. „Jednym z powodów, dla których Władimir Putin jest w stanie kontynuować tę agresję, jest wsparcie ze strony Chińskiej Republiki Ludowej” — powiedział. Dodał, że Chiny są „największym dostawcą obrabiarek, największym dostawcą mikroelektroniki, a sprzęt ten pomaga Rosji utrzymać jej obronną bazę przemysłową”.

Amerykańscy urzędnicy niechętnie omawiają szczegóły tego, co ich zdaniem Rosja daje swoim przyjaciołom, ale Kurt Campbell, zastępca sekretarza stanu, powiedział niedawno, że Rosja dostarczyła Chinom okręty podwodne, rakiety i inne technologie wojskowe. Urzędnicy USA informują ponadto, że także Iran wysyła Rosji setki rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Te doniesienia są przykładami rosnących powiązań wojskowo-przemysłowych między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją. „Prawie wróciliśmy do osi zła”, mówi admirał John Aquilino, odnosząc się do terminu zastosowanego przez George’a W. Busha, do Iranu, Iraku i Korei Północnej.

Inni wyciągają podobieństwa z siłami Osi, którą tworzyły nazistowskie Niemcy, cesarska Japonia oraz faszystowskie Włochy. „Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna… współpracują ze sobą od dłuższego czasu i na więcej sposobów niż… którykolwiek z przyszłych państw Osi z lat trzydziestych XX w.”, ostrzega Philip Zelikow w tekście opublikowanym w National Security Review.

Członkowie kwartetu chaosu

Kwartet autokracji – których ideologie wahają się od islamizmu po komunizm – są rozdarci nieufnością i mają bardzo różne wizje świata. Łączy ich jednak wspólna nienawiść do amerykańskiego porządku i chęć pogłębienia powiązań gospodarczych i wojskowo-przemysłowych. Ich relacje sprowadzają się do pewnego rodzaju „strategicznego transakcjonizmu”.

Transfery broni

Chociaż dwa pierwsze stanowią najbardziej bezpośrednie zagrożenie, to właśnie wymiana wojskowego know-how stanowi większe długoterminowe wyzwanie dla bezpieczeństwa Zachodu i zdolności do odstraszania przeciwników.

  1. Korea Północna i Iran przekazują Rosji setki pocisków rakietowych, miliony pocisków artyleryjskich oraz tysiące dronów szturmowych.
  2. Analitycy spodziewają się, że Rosja użyje tej broni do obezwładnienia ukraińskiej obrony powietrznej.

Współpraca przemysłowa jest równie ważna. Chiny nie przekazały Rosji broni, ogromne dostawy chińskich komponentów podwójnego zastosowania są „stosowane bezpośrednio w rosyjskiej machinie wojennej”, powiedział niedawno Campbell.

Współpraca technologiczna

Wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie stworzyły wiele okazji do wymiany technologicznego know-how. Ukraina jest „laboratorium wiedzy i nauki” dla Iranczyków. Iran zyskuje wgląd w skuteczność swojej broni przeciwko zachodniej obronie, podczas gdy Rosja uczy się od irańskich doradców, jak przeprowadzać ataki powietrzne z użyciem dronów i pocisków rakietowych.

  • Rosja dzieli się z Iranem informacjami na temat zagłuszania sygnałów GPS i sterowania dronami.
  • Putin obiecał Korei Północnej nieokreśloną pomoc technologiczną.