e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Kolejka na Kasprowym Wierchu uległa awarii, Zamość zalewane powodzią. Burzowa pogoda nad Polską groźna.

Przez południe i wschód Polski przechodzą potężne burze, ulewy, a miejscami pojawiają się także grad. Zamość w pewnym momencie znalazł się pod wodą, z kolei w Tatrach piorun uderzył w Kasprowy Wierch, przez co konieczne było tymczasowe wyłączenie kolejki. Groźnie jest także w innych rejonach kraju.

IMGW wydało nowe ostrzeżenia hydrologiczne, a RCB wysłało alerty ostrzegające przed podtopieniami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował tuż przed godziną 19, że „strefa najcięższych opadów i burz znajduje się nad województwem lubelskim i podkarpackim”. Najgorsza sytuacja jest w Zamościu, gdzie zanotowano najwyższą sumę opadu – aż 114,5 mm. Jak informuje regionalna prasa, na miejscowym Starym Mieście spadł także grad.

Do godziny 19 straż pożarna interweniowała na terenie całego województwa 119 razy, z czego 102 dotyczyły Zamościa i okolic, a 11 Hrubieszowa. Sytuację pogodową skomentował także prezydent miasta – Rafał Zwolak.

Małopolska. Silne nawałnice nawiedzają województwo

Synoptycy IMGW informują, że gwałtowne i niebezpieczne burze przechodzą obecnie w okolicach Tatr oraz miasta Zakopane. Alarmujący komunikat mówi o intensywnych opadach deszczu, silnym wietrze i wyładowaniach atmosferycznych. Stan wody na Białym Dunajcu gwałtownie rośnie!

W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia i nagrania z zalanych ulic i skutków gradobicia w Grybowie, Czchowie oraz na Podhalu.

Tatry. Kasprowy Wierch: Ewakuacja blisko 200 turystów

Po burzy awarii uległa kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Na szczycie było blisko 200 turystów, ale w trybie awaryjnym wszyscy zostali bezpiecznie zejścia na dół. Pracownicy PKL prowadzą prace weryfikujące awarię. Kolejka ma wznowić kursowanie w czwartek.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne. Możliwe podtopienia. Synoptycy IMGW przewidują, że to nie koniec nawałnic. Burze przemieszczają się wraz z frontem atmosferycznym, w kierunku wschodnim i północno-wschodnim. Ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązują na południowo-wschodnich krańcach Polski. Obejmują część województw: małopolskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

  1. Na obszarach objętych ostrzeżeniami prognozowane są burze, którym miejscami będą ulewne opady deszczu do 65-80 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.
  2. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 22 w środę w woj. małopolskim i woj. podkarpackim oraz do godziny 2 w czwartek w woj. lubelskim.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami IMGW wydał dla południa Polski. Obejmują one niemal całe województwo świętokrzyskie, północną część woj. małopolskiego i lubelskiego oraz południe woj. mazowieckiego i śląskiego. W województwach objętych ostrzeżeniami prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Ostrzeżenia obowiązują do godziny 20 w środę.

Gdzie jest burza? Pogoda wymusiła na pilocie zmianę kursu

IMGW wydało również ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia. Obowiązują one w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, a także w północnej części woj. mazowieckiego.

W województwach objętych ostrzeżeniami prognozowane są burze, które miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h.

Właśnie z powodu intensywnych burz na północy kraju samolot z Gdańska do Bydgoszczy musiał zmieniać swoje kierunki lotu. Ostrzeżenia obowiązują do późnych godzin wieczornych w środę na Pomorzu, Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz w Podlaskiem. Jedynie na krańcach wschodnich woj. podlaskiego do godz. 2 w czwartek.

Alerty RCB wysłano do kilku województw, informując o prognozowanych burzach, ulewnym deszczu i silnym wietrze. Prognozy pogody i zmiany kursu lotów można śledzić na stronach internetowych operatorów oraz na serwisie Interia.